Brezilya'daki terör örgütü operasyonu

- Terör saldırısı düzenlemelerinden şüphelenilen 12 kişiden sonuncusu da gözaltına alındı

Brezilya'daki terör örgütü operasyonu
25 Temmuz 2016 Pazartesi 20:37

RIO DE JANEIRO (AA) - Brezilya'da sosyal medya aracılığıyla terör örgütü DAEŞ'e bağlılıklarını bildirdikleri iddiasıyla haklarında yakalama kararı verilen 12 kişiden sonuncusu da gözaltına alındı.

Federal polisten yapılan açıklamada, ülkenin batısındaki Comodoro kentinde gözaltına alınan ve adı güvenlik gerekçesiyle açıklanmayan kişinin cezaevine gönderildiği belirtildi.

Adalet Bakanı Alexandre de Moraes, perşembe günü gözaltına alınan 10 kişiden bazılarının DAEŞ'e bağlı olduklarını ancak örgüt üyeleriyle doğrudan kişisel bağlantıları olmadığını söylediklerini açıkladı.

Hakkında yakalama kararı verilen bir kişinin de polise teslim olduğunu dile getiren Moraes, ayrıca şüphelilerin birbirlerini tanımadıklarını ve yalnızca anlık mesajlaşma uygulaması Whatsapp ve Telegram yoluyla haberleştiklerini söyledi.

Adalet Bakanı Moraes, şüphelilerin, planladıkları saldırı için Paraguay'daki bir dükkandan suikast silahı alınması yönünde e-mail yoluyla haberleştiklerini aktardı.

Şüphelilerin Suriye veya Irak'a gitmedikleri ve herhangi bir askeri eğitim almadıkları ifade edildi.

DAEŞ'e bağlılıklarını bildirdikleri iddiasıyla haklarında yakalama kararı verilen 12 kişiden 10'u Rio de Janeiro kentinde yapılacak Olimpiyat Oyunları sırasında olası bir saldırı düzenlemelerinden şüphelenildiği gerekçesiyle perşembe günü gözaltına alınmıştı.

Moraes, grubun, Rio de Janeiro'da 5-21 Ağustos'ta yapılacak Yaz Olimpiyat Oyunları'nda potansiyel bir saldırı düzenlemek için silah kullanımı ve gerilla taktikleri hakkında görüşmesi üzerine polisin devreye girdiğini söylemişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×