Böhmermann'ı destekleyen Belçikalı siyasetçi protesto edildi

- Avrupalı Türk Demokratlar Birliği üyeleri, Alman komedyen Böhmermann'ın hakaret şiirine destek veren Avrupa Parlamentosu Liberaller Grubu Başkanı Verhofstadt ve bu şiiri canlı yayında tekrarlayan radyo programcısını protesto etti - UETD Belçika Genel Sekreteri Akyol: - "Bu tür aşağılık saldırıların özgürlükle bir bağı olmadığı ve hedefin yalnızca Sayın Cumhurbaşkanı olduğu gün gibi ortadadır"

Böhmermann'ı destekleyen Belçikalı siyasetçi protesto edildi
11 Mayıs 2016 Çarşamba 22:50

BRÜKSEL (AA) - Alman komedyen Jan Böhmermann'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret şiirine Avrupa Parlamentosu (AP) Liberaller Grubu Başkanı Guy Verhofstadt ve bir radyo programcısının destek vermesi Belçika'da protesto edildi.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) üyeleri, Joe Radyo kanalının bağlı olduğu Medialaan medya şirketinin Brüksel yakınlarındaki Vilvoorde'daki merkezi önünde toplandı. UETD Belçika Genel Sekreteri Safa Akyol, burada yaptığı açıklamada, AP Liberaller Grubu Başkanı ve eski Belçika Başbakanı Verhofstadt'ın AP'de düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı aşağılayıcı ithamlarda bulunduğunu belirtti.

Belçikalı siyasetçinin Böhmermann'a destek açıklamasında bulunduğunu ve herkesi "bu çirkin kampanyaya" davet ettiğini belirten Akyol, "Bu açıklama bugün Joe Radyo canlı yayında tekrarlanarak ve desteklenerek büyük bir terbiyesizlikte bulunuldu. Cumhurbaşkanlığı makamı biz Türkler için çok önemli olduğundan dolayı bu aşağılık saldırı tüm Türk halkına yapılmıştır." dedi.

"Belçika kanunlarına göre bu tür ahlak dışı ithamların düşünce özgürlüğüne zıt olduğunu" kaydeden UETD Belçika Genel Sekreteri şöyle devam etti:

"AB'nin savunmuş olduğu düşünce özgürlüğünün toplumsal değerlerle ve hassasiyetlerle çarpışması, bu özgürlüğün toplumsal vicdanın hudutlarını aştığını göstermektedir. Bu tür aşağılık saldırıların özgürlükle bir bağının bulunmadığı ve hedefin yalnızca Sayın Cumhurbaşkanı olduğu gün gibi ortadadır. Şiddetle bu ithamları ve failleri kınadığımızı ve gereken şikayetlerin gerekli hukuki mecralara yapılacağını bildirmek istiyoruz."

Verhofstadt'ın özür dilemesini isteyen Akyol, siyasilerin düşünce özgürlüğü adı altında Türkiye ve Avrupa ilişkilerine zarar vermelerinin önünün kesilmesinin gerektiğini söyledi.

Medialaan Sözcüsü Sara Vercauteren, söz konusu radyo programının şirketin görüşlerini yansıtmadığını ve konuyu şirket içinde ele aldıklarını söyledi. Sözcü, şirket içi görüşmeye dair bilgi veremeyeceğini belirtti.
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×