Boğaz'ın davetsiz misafirleri

- İstanbul Boğazı'nın altında 11'i yabancı bayraklı batık ya da yarı batık 27 kuru yük gemisi bulunuyor - Yabancı gemilerin, 3'ü Honduras, 2'si Lübnan, diğerleri ise ABD, Rusya, Sao Tome, Belize, Hindistan ve Kamboçya bayraklı - Batıkların doğal yaşamı ne derece etkilediği konusunda uzmanların araştırmaları devam ediyor

Boğaz'ın davetsiz misafirleri
24 Eylül 2016 Cumartesi 11:00

İSTANBUL (AA) - SEFA MUTLU - Dünyanın en tehlikeli ve en dar su yollarından biri olan İstanbul Boğazı'nın dibinde 11'i yabancı bayraklı batık ya da yarı batık 27 kuru yük gemisi yatıyor.

"S" biçimdeki Boğaz, birçok sert dönüşe, ileri görüşü kapatan kara buruna ve kuvvetli akıntılara sahip. Boğaz, bu özellikleriyle gemi kaptanlarına çok zor ve bazen tehlikeli engeller oluşturuyor, ayrıca değişik su seviyesi ve tuzluluk derecesi olan iki denizle birleştiğinden sürekli akıntıya sahip.

Batık gemilerin çıkarılması yüksek maliyetleri nedeniyle çok hızlı ilerleyemiyor. Batıkların doğal yaşamı ne derece etkilediği konusunda ise uzmanların araştırmaları devam ediyor.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, 27 batığın isimleri ve bulundukları bölgeler şöyle:

"Volgodan-Silivri açıkları, Çelik Trans-Yeniköy açıkları, Berrak S-Kartal açıkları, Denizatı-Tarabya açıkları, Rebunion 18-FSM Köprüsü altı, Nüvo-Tuzla açıkları, Kheibat-Kumkapı açıkları, Egemen 2-Yenikapı açıkları, Jack-Up-Tuzla Aydınlık Koyu, Kemal Kefeli-İstanbul Boğazı, K. Güngör-Karadeniz girişi, PL-1-Harem açıkları, SLS 300611-Haydarpaşa rıhtımı, M.Kırbaş-Akçakoca açıkları, Ashrf-R-Ambarlı açıkları, Şirincan-Aydınlı köyü, Armeni-Karadeniz girişi, M.Mete-Karadeniz girişi, Lok Parbha-Marmara girişi, Selin S-Kumkapı sahili, Harem-Bebek önleri, Semele-Ahırkapı açıkları, Turkuaz II-Liman içi, Kaptan Cavit-Türkeli fener önü, Pramit-Kuruçeşme, N. Bayraktar-Haydarpaşa Limanı, Robel-Yedikule önleri."

- 11'i yabancı 27 batık

İstanbul Boğazı'nda 2014'e kadar batan gemilerin bayrakları ve taşıdıkları yükler ise şöyle:


ADI BAYRAĞI YÜKÜ Volgodan Rusya boş Çelik Trans Türkiye Cumhuriyeti 800 ton kum Berrak S Honduras boş Denizatı Türkiye Cumhuriyeti 4250 ton arpa Rebunion 18 Lübnan 20 bin canlı koyun Nüvo Türkiye Cumhuriyeti çimento Kheibat Lübnan boş Egemen 2 Türkiye Cumhuriyeti boş Jack-Up Türkiye Cumhuriyeti boş Kemal Kefeli Türkiye Cumhuriyeti boş K. Güngör Türkiye Cumhuriyeti prit PL-1 ABD torba çivi SLS-300611 Türkiye Cumhuriyeti 376 ton fosfat M. Kırbaş Türkiye Cumhuriyeti cüruf Ashrf-R Kamboçya kereste Şirincan Türkiye Cumhuriyeti sintine Armeni Honduras boş M. Mete Türkiye Cumhuriyeti kum Lok Parbha Hindistan bilinmiyor Selin S Honduras boş Harem Türkiye Cumhuriyeti boş Semele Belize demir Turkuaz II Türkiye Cumhuriyeti boş Kaptan Cavit Türkiye Cumhuriyeti cüruf Pramit Türkiye Cumhuriyeti boş N. Bayraktar Türkiye Cumhuriyeti buğday Robel Sao Tome demir


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×