BM'den Suriye rejimine çağrı

- Uluslararası Suriye Destek Grubunun Cenevre'deki toplantılarına başkanlık eden Egeland: - "Suriye rejimi ve ülkedeki diğer taraflar, tıbbi malzemelerin yaralılara ulaştırılması ve doktorların insanlara yardım etmesi konusunda uluslararası standartlara uyma eğilimi göstermiyor. 'Düşmanımın doktoru benim düşmanımdır' mantığı güdülüyor" - "Ülkede yeterince sağlık çalışanı ve tıbbi malzeme yok. Ayrıca, ülkede bir tıbbi tahliye sistemi de yok. Bu sorunlar, Suriye'deki çatışmalardaki can kaybını artırıyor"

BM'den Suriye rejimine çağrı
30 Haziran 2016 Perşembe 15:40

CENEVRE (AA) - BM, Suriye'de tıbbi malzemelerin yaralılara ulaştırılması ve doktorların tıbbi yardıma ihtiyacı olanlara müdehale etmelerine izin verilmesi konusunda Suriye rejiminin ve ülkedeki diğer grupların uluslararası standartlara uymadığını duyurdu.

Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun Cenevre'deki toplantılarına başkanlık eden BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın Danışmanı ve Norveç Mülteci Konseyi Genel Sekreteri Jan Egeland, BM insani erişim çalışma grubu toplantısının ardından BM Cenevre Ofisi'nde basın toplantısı düzenledi.

Egeland, Suriye krizinde en büyük problemlerden birinin tıbbi yardımların ihtiyacı olanlara ulaştırılamaması olduğunun altını çizerek şunları söyledi:

"Suriye rejimi ve ülkedeki diğer taraflar, tıbbi malzemelerin yaralılara ulaştırılması ve doktorların insanlara yardım etmesi konusunda uluslararası standartlara uyma eğilimi göstermiyor. 'Düşmanımın doktoru benim düşmanımdır' mantığı güdülüyor. Düşmanımın doktoru benim dostumdur çünkü sadece uluslararası hukuka uygun hareket ediyor."

Egeland, "Ülkede yeterince sağlık çalışan ve tıbbi malzeme yok. Ayrıca, ülkede bir tıbbi tahliye sistemi de yok. Bu sorunlar, Suriye'deki çatışmalardaki can kaybını artırıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Ülkedeki yaralıların tedavi edilmesinin engellenmeye çalışıldığı ve bunun sonucunda kadın ve çocukların da hayatını kaybettiğini belirten Egeland, "Bu tavra karşı insani çalışma grubu olarak bir şeyler yapmamız lazım." dedi.

Egeland, "Türkiye'den Kamışlı'ya güvenlik gerekçesiyle insani yardım ulaşımı kesildi. Bu nedenle Kamışlı'ya yardım ulaştırmanın tek yolu, Şam üzerinden sağlanmak zorunda. Umarım yakında bunu başarırız." diye konuştu.

Suriye'de dün bir yardım konvoyuna keskin nişancı saldırısı olduğunu ve şoförlerden birinin yaralandığını ifade eden Egeland, "Bu saldırı, yardım çalışmalarının ne kadar sorunlu olduğunu ve ateşkesin ülkede birçok bölgede uygulanmadığını gösteriyor." dedi.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×