BM'de Kıbrıs görüşmesi

- BM Genel Sekreteri Ban, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ve Rum lider Anastasiadis ile üçlü toplantı yaptı - Ban: - "Tarafları, süreci kararlı, cesaretli ve yaratıcı bir biçimde sürdürmeleri konusunda cesaretlendirdim" - "Önümüzdeki süreç Kıbrıs için hayati önemde. Zaman çok önemli"

BM'de Kıbrıs görüşmesi
25 Eylül 2016 Pazar 20:14

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) - BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lider Nikos Anastasiadis ile üçlü görüşme gerçekleştirdi.

Ban, 1 saatten fazla süren toplantının ardından Akıncı ve Anastasiadis ile gazetecilere açıklama yaptı.

Kıbrıslı liderlerle yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiklerini kaydeden Ban, kapsamlı bir anlaşma için müzakerelerde gelinen son durumu ele aldıklarını belirtti.

"İki lideri de gösterdikleri olağanüstü gayret ve alınan mesafe dolayısıyla tebrik ediyorum." diye konuşan Ban, tarafların 2016'da kapsamlı bir anlaşmaya varma konusunda arzulu olduklarını vurguladı.

Ban, "Tarafları, süreci kararlı, cesaretli ve yaratıcı bir biçimde sürdürmeleri konusunda cesaretlendirdim." dedi.

Bu fırsatın iyi değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Ban, "Önümüzdeki süreç Kıbrıs için hayati önemde. Zaman çok önemli. Ben ve Birleşmiş Milletler, başarılı bir sonuca ulaşılması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz." diye konuştu.

Bu yıl sonunda görevden ayrılacak olan Ban, konunun uluslararası boyutu da dahil tarafların tüm ihtiyaçlarını desteklemeye hazır olduğunu sözlerine ekledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×