BM Mülteci ve Göçmen Zirvesi

- İngiltere Başbakanı May: - "Kontrol dışı sığınmacı ve göçmen hareketleri kimsenin yararına değil" - "Tüm ülkelerin sınırlarını ve vatandaşlarını yasa dışı göçmen ve sığınmacı girişine karşı koruma hakkı vardır" - Yunanistan Başbakanı Çipras: - "Yunanistan'a verilen sözlerin tutulması ve mültecilerin diğer AB ülkelerine yerleştirilmesi gerekiyor"

BM Mülteci ve Göçmen Zirvesi
20 Eylül 2016 Salı 00:17

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) - İngiltere Başbakanı Theresa May, göçmen ve sığınmacı hareketlerinin kontrollü olması gerektiğini belirterek, "Kontrol dışı sığınmacı ve göçmen hareketleri kimsenin yararına değil." dedi.

BM Mülteci ve Göçmen Zirvesi'nde konuşan May, mültecilerin ilk sığındıkları ülkede desteklenmesi ve özellikle Suriye'nin komşuları Türkiye, Ürdün ve Lübnan'a yardım edilmesi gerektiğini söyledi.

Ülkelerin sınırlarını kontrol hakkı olduğunu da anlatan May, "Tüm ülkelerin sınırlarını ve vatandaşlarını yasa dışı göçmen ve sığınmacı girişine karşı koruma hakkı vardır." diye konuştu.

Sığınmacı ve göçmenlerin kontrollü şekilde kabul edilmesini isteyen May, "Kontrol dışı sığınmacı ve göçmen hareketleri kimsenin yararına değil." ifadelerini kullandı.

Zirvede konuşan Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Avrupa'nın 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk kez bu kadar büyük bir baskıyla karşı karşıya olduğunu belirterek, Yunanistan'a son bir kaç yılda 1,2 milyon sığınmacının girdiğini kaydetti.

Türk ve Avrupa Birliği (AB) yetkilileriyle Türkiye ve AB arasındaki sığınmacı anlaşmasının uygulanması için çalıştıklarını ifade eden Çipras, "Anlaşma ile Ege Denizi'nden Yunanistan'a geçişler ve ölümler büyük ölçüde azaldı. Yunanistan'a verilen sözlerin tutulması ve mültecilerin diğer AB ülkelerine yerleştirilmesi gerekiyor." dedi.

Çipras, bugün kabul edilen New York Deklarasyonu'na uyulması gerektiğini de vurgulayarak, mülteci sorununun çözülememesi halinde uluslararası toplumun başarısızlığa uğrayacağına ve ırkçılık ile yabancı düşmanlığının artacağına dikkati çekti.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe de konuşmasında ülkesinin küresel mülteci krizinin çözümüne destek amaçlı üç yılda 2,8 milyar dolar yardımda bulunacağını aktardı. ​

- New York Deklarasyonu

Bugünkü zirve kapsamında kabul edilen New York Deklarasyonu'nda somut taahhütlerden ziyade genel tavsiyeler yer alıyor.

Tüm ülkelerin onaylamasıyla kabul edilen deklarasyonda, mülteci ağırlayan ülkelerin sorumluluğunun paylaşılması ile yabancı düşmanlığı ve zararlı söylemlerle mücadele edilmesi vurgulanıyor.

Deklarasyonda, ülkelere, sığınmacı kabul etmeleri ve komşu ülkelerde bulunan Suriyeli mültecilerin yeniden yerleştirilmesinde sorumluluk alma çağrısı yapılıyor.

Sığınmacı ağırlayan ülkelerden mültecilere çalışma hakkı ile çocuklara eğitim imkanı sağlaması da istenilen deklarasyonda, sığınmacı ve göçmenlerin şiddetten ve cinsel saldırılardan korunması istendi.

Sığınmacı ve göçmen çocukların tutuklanmaması talebi de yer alan deklarasyonda, sığınmacı ve göçmenlere yönelik uygulamaları düzenleyecek rehber niteliğinde bir sözleşme hazırlanması da kabul edildi.

Deklarasyon metninin ilk halinde sığınmacı kabulü için belli bir kota yer alırken, birçok ülkenin itirazı üzerine son halinde bu konuda sadece genel bir tavsiye cümlesi kullanıldı.
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×