BM Genel Sekreteri Guterres: (2)

- "(Suriye'de rejime ait savaş uçağının düşürülmesi) Suriye'de gerginliğin azalmasını umuyorum, çünkü çatışmalarda bu tür olaylar çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Zaten sahada çok sayıda aktör ve karmaşık durum var" - "Katar krizine bölgesel çözüm bulunmalı. Kuveyt'in arabuluculuk inisiyatifine destek veriyorum. BM koordinasyon sağlıyor ancak arabuluculuk çalışmalarına bölge ülkelerinin liderlik etmesi gerektiğini düşünüyorum"

BM Genel Sekreteri Guterres: (2)
20 Haziran 2017 Salı 22:43

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) - BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suriye'de rejime ait savaş uçağının düşürülmesinin ardından Rusya ve ABD arasında artan gerilimden kaygı duyduğunu söyledi.

Guterres, BM Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında Suriye ve Katar krizlerine değinerek, sorunlara bölgesel çözüm bulunması çabalarını desteklediğini ifade etti.

Katar ve bazı Arap ülkeleri arasındaki kriz nedeniyle duyduğu kaygıyı birçok kez dile getirdiğini anımsatan Antonio Guterres, "Katar krizine bölgesel çözüm bulunmalı. Kuveyt'in arabuluculuk inisiyatifine destek veriyorum. BM koordinasyon sağlıyor ancak arabuluculuk çalışmalarına bölge ülkelerinin liderlik etmesi gerektiğini düşünüyorum." dedi.

"İlgili tüm taraflara cepheleşmelerin gereksiz olduğu mesajını vermek istiyorum. Gerginliğin ve çatışma potansiyelinin azaltılması gerekiyor." diyen Guterres, sorunun çözümü için başarılı olması en muhtemel girişimin, bölgesel arabuluculuk girişimleri olduğunu belirtti.

Hem uluslararası kuruluşların hem de lider ülkelerin imkanları ölçüsünde arabulucu olabileceğini ifade eden BM Genel Sekreteri Guterres, "BM'nin taraf ülkelere baskı yapma imkanı olduğunu düşünmüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

- Suriye'de rejime ait uçağın düşürülmesi

Guterres, Suriye'de rejime ait savaş uçağının düşürülmesi nedeniyle ABD ve Rusya arasındaki gerginliğin artması ve İran'ın Suriye'de füze kullanmasına ilişkin sorular üzerine de "durumdan kaygı duyduğunu" dile getirdi.

Bu tür eylemlerin risklerine vurgu yapan Antonio Guterres, "Suriye'de gerginliğin azalmasını umuyorum, çünkü çatışmalarda bu tür olaylar çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Zaten sahada çok sayıda aktör ve karmaşık bir durum var." diye konuştu.

(Bitti)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×