BM Genel Sekreteri Ban: (1)

- "Uluslararası toplum, göçmen ve sığınmacılar konusunda sorumluluğu paylaşmalı" - "Daha fazla ülke, evlerinden ayrılmak zorunda bırakılmış insanlara kapılarını açmalı" - "BM yardım kamyonları Suriye sınırında bekliyor ancak yardım görevlileri ve kamyon şoförleri için gerekli güvenlik garantileri sağlanabilmiş değil"

BM Genel Sekreteri Ban: (1)
14 Eylül 2016 Çarşamba 21:31

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) - BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, uluslararası toplumun Suriyeli sığınmacılar konusunda sorumluluğu paylaşmasını ve daha fazla ülkenin, halen komşu ülkelerde bulunan Suriyelilere kapılarını açması gerektiğini belirtti.

Ban, gelecek hafta başlayacak ve çok sayıda devlet ve hükümet başkanını bir araya getirecek BM Genel Kurulu Genel Görüşmeleri öncesi basın toplantısı düzenledi.

Genel görüşmelerin "çok kritik bir döneme" rastladığını vurgulayan Ban, Afrika, Asya, Avrupa ve Ortadoğu'daki sorunların çözümünde ilerleme sağlanması, sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin hayata geçirilmesi, iklim değişikliği ve herkes için refahın artırılması konularının önemli gündem maddeleri olacağını söyledi.

Ban, özellikle göçmen ve sığınmacı akınları konusunda eyleme geçilmesi gerektiğini kaydederek, "Uluslararası toplum göçmen ve sığınmacılar konusunda sorumluluğu paylaşmalı. Daha fazla ülke, evlerinden ayrılmak zorunda bırakılmış insanlara kapılarını açmalı. Ülkeler göçmen kabul etmenin faydalarının daha fazla farkına varmalı. Göçmen, sığınmacı ve azınlıklara karşı düşmanlığa herkes her yerde karşı çıkmalı." dedi.

Ban, 19 Eylül Pazartesi göçmenler ve sığınmacılar konusunda üst düzey zirve düzenleneceğini, toplantılar kapsamında bir deklarasyonun kabul edileceğini dile getirdi.

En fazla Suriyeli sığınmacıyı Türkiye'nin ağırladığını, Lübnan ve Ürdün'de de çok sayıda Suriyelinin bulunduğunu belirten Ban, hiçbir ülkenin tek başına sığınmacıların sorunlarını çözemeyeceğini, tüm ülkelerin daha fazla destek olmasını ve komşu ülkelerde bulunan sığınmacıların diğer ülkelere de paylaştırılması gerektiğini söyledi.


- Suriye'deki iç savaş


Ban Ki-mun, Suriye'deki iç savaşa da değinerek, "Birçok çatışma tarifsiz acılara neden oluyor ancak hiçbirisi Suriye'deki kadar ölüm, yıkım ve istikrarsızlığa neden olmadı." diye konuştu.

Çatışmaların durması anlaşmasından memnuniyet duyduğunu kaydeden Ban, "BM, bu hayati fırsatı Halep ve diğer kuşatma altındaki bölgelere yardım ulaştırmak anlamında değerlendirmek istiyor ve bu amaçla hazır bekliyor." ifadesini kullandı.

Suriye'ye yardım ulaştırılması için BM'nin kamyonları hazırlayarak şartların uygun olmasını beklediğini kaydeden Ban, "BM yardım kamyonları Suriye sınırında bekliyor ancak yardım görevlileri ve kamyon şoförleri için gerekli güvenlik garantileri sağlanabilmiş değil. Bu nedenle kamyonlar sınırda bekliyor." dedi.

Ban, güvenlik garantisinin temin edilmesi için Rusya'dan Suriye rejimine, ABD'den de silahlı muhalif gruplara baskı yapmasını ve uygun ortamın sağlanmasını istedi.

Soruna siyasi çözüm bulunması konusunu dile getiren Ban, tarafların müzakereler yoluyla bu savaşa son vermesini ve bunun için taraflar üzerinde etkisi olan ülkelerin baskı yapma sorumluluğu olduğunu vurguladı.

(Sürecek)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×