Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Şehitleri Anma Programı

- Diyanet İşleri Bakanı Görmez, programda dua etti - Görmez: "15 Temmuz gecesi ülkemizin birlik ve bütünlüğüne, milletimizin hürriyet, irade ve bekasına yönelik ihaneti püskürtmek için hiç tereddüt etmeden tankların önüne yatan, silahlara meydan okuyan, bedenlerini bu vatan için siper eden, canlarını din-ü devlet, mülk-ü millet, istiklal ve istikbalimiz için feda eden ve şehadet mertebesine ulaşan aziz şehitlerimizin herbirini sonsuz rahmetine gark eyle" - "Suret-i Hak'tan görünerek din görüntüsü altında bu milletin arasına fitne, fesat tohumları ekenleri kahr-u perişan eyle. Bizi dinle, imanla, Kur'anla, Peygamberle, Allah'la aldatanlardan ve aldananlardan eyleme Allah'ım. Bu aziz millete karşı hile, oyun ve tuzak kuranların tuzaklarını kendi başlarına çevir ya Rabbi" - "Ya ilahi. 15 Temmuz gecesi hainlere, zalimlere, ihanet şebekelerine karşı milletçe yekvücut olduğumuz gibi bundan sonra da bu birlik ve beraberliğimizi, huzur ve kardeşliğimizi daim eyle. Bölünüp parçalanmaktan, dağılıp bozulmaktan bizleri muhafaza eyle. Yaşadığımız bu meşum hadiseden ders alarak, milletçe birbirimize kenetlenmemizi lütfeyle Allah'ım. Birbirimizin varlığını kendi varlığımız, hukukunu kendi hukukumuz sayabilmeyi bahşeyle Allah'ım"

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Şehitleri Anma Programı
30 Temmuz 2016 Cumartesi 01:51

ANKARA (AA) - Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "15 Temmuz gecesi ülkemizin birlik ve bütünlüğüne, milletimizin hürriyet, irade ve bekasına yönelik ihaneti püskürtmek için hiç tereddüt etmeden tankların önüne yatan, silahlara meydan okuyan, bedenlerini bu vatan için siper eden, canlarını din-ü devlet, mülk-ü millet, istiklal ve istikbalimiz için feda eden ve şehadet mertebesine ulaşan aziz şehitlerimizin her birini sonsuz rahmetine gark eyle." dedi.

Görmez, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki Şehitleri Anma Programı'nda, katılanlarla birlikte 15 Temmuz şehitleri için dua etti.

"Ey bizleri 15 Temmuz gecesinde milletçe büyük bir felaketten, büyük bir badireden kurtaran Yüce Rabbimiz. Sana sonsuz hamdüsenalar ediyoruz. Hamdimizi, şükrümüzü dergah-ı uluhiyetinde kabul eyle Allah'ım. Ya İlahi." diyerek el açan Mehmet Görmez, "15 Temmuz gecesi ülkemizin birlik ve bütünlüğüne, milletimizin hürriyet, irade ve bekasına yönelik ihaneti püskürtmek için hiç tereddüt etmeden tankların önüne yatan, silahlara meydan okuyan, bedenlerini bu vatan için siper eden, canlarını din-ü devlet, mülk-ü millet, istiklal ve istikbalimiz için feda eden ve şehadet mertebesine ulaşan aziz şehitlerimizin her birini sonsuz rahmetine gark eyle. Cennetinle ve cemalinle müşerref eyle ya Rabbi. Şehitlerimizi, Bedir şehitleriyle, Uhud şehitleriyle, Çanakkale şehitleriyle birlikte haşreyle Allah'ım. Kabirlerini pür nur, makamlarını ali eyle Allah'ım." diye dua etti.

"Her birine rahmet ve minnet borçlu olduğumuz mübarek şehitlerimizin anne, baba, eş, evlat ve yakınlarına sabr-ı cemil ihsan eyle ya Rabbi." diyerek devam eden Görmez, duasını şöyle sürdürdü:

"O gece aldıkları yaraları vücutlarında bir şeref madalyası gibi taşıyan bütün gazilerimize, yaralı kardeşlerimizin her birine acilen şifalar lütfeyle Allah'ım. Onlara bu zulmü reva görenleri, kendi milletinin üstüne acımadan bomba atanları, ellerinde bayrak, dillerinden tekbir ve salavat olan kardeşlerimize kurşun yağdıranları Kahhar ism-i şerifin hürmetine kahr-u perişan eyle Allah'ım. İlahi, ecdadından aldığı kudsi mirasa, vatanına ve istiklaline sahip çıkan, hukukuna kastetmek, izzet ve onuruna halel getirmek, şeref ve haysiyetini ayaklar altına almak üzere planlanan bu saldırı karşısında Çanakkale ruhuyla yekvücut olan, göğsünü siper ederek bu hain kalkışmaya 'dur' diyen bu necip millete asla zeval verme Allah'ım. Geçmişten bugüne vatanını, bayrağını, dinini, istiklalini en muazzez varlığı bilen, 15 Temmuz gecesi ortaya koyduğu onurlu duruşuyla nesiller boyu şükran ve minnetle yad edilecek olan aziz milletimizi mahzun etme Allah'ım. Zalime karşı mazlumun yanında yer alan, gariplere, kimsesizlere, biçarelere kimse olan, ırk, dil, din ayrımı gözetmeksizin kendisine sığınanlara bağrını açan, fakire, düşküne, yetime kol kanat geren bu millete hep rahmetinle muamele eyle Allah'ım. Bu ihanet kalkışmasına karşı duran, milletinin yanında yer alan silahlı kuvvetlerimizi ve güvenlik güçlerimizi her türlü kötülükten, şer, fitne ve fesattan muhafaza eyle. Allah'ım, izzetimizi, şerefimizi, onurumuzu, harimi ismetimizi çiğnetme. Mabetlerimizin göğsüne namahrem eli değdirtme, ezanlarımızı susturtma, şanlı bayrağımızı indirtme Allah'ım. Dinimizin, milletimizin bekasını sarsacak her türlü dahili ve harici fitne ve fesatlardan milletimizi, memleketimizi halas eyle Allah'ım. Her türlü fitne ve fesada, hile ve tuzağa karşı bizlere feraset ve basiret ihsan eyle Allah'ım."

Başkan Görmez, duasını şu sözlerle tamamladı:

"Suret-i Hak'tan görünerek, din görüntüsü altında bu milletin arasına fitne, fesat tohumları ekenleri kahr-u perişan eyle. Bizi dinle, imanla, Kur'anla, Peygamberle, Allah'la aldatanlardan ve aldananlardan eyleme Allah'ım. Bu aziz millete karşı hile, oyun ve tuzak kuranların tuzaklarını kendi başlarına çevir ya Rabbi. Ya ilahi. 15 Temmuz gecesi hainlere, zalimlere, ihanet şebekelerine karşı milletçe yekvücut olduğumuz gibi, bundan sonra da bu birlik ve beraberliğimizi, huzur ve kardeşliğimizi daim eyle. Bölünüp parçalanmaktan, dağılıp bozulmaktan bizleri muhafaza eyle. Yaşadığımız bu meşum hadiseden ders alarak, milletçe birbirimize kenetlenmemizi lütfeyle Allah'ım. Birbirimizin varlığını kendi varlığımız, hukukunu kendi hukukumuz sayabilmeyi bahşeyle Allah'ım. Fitne ve fesada, hile ve tuzağa karşı feraset ve basiretle davranmamızı ihsan eyle Allah'ım. Şehitlerimizin uğruna canlarını verdikleri davalarına sahip çıkacak imanlı, ihlaslı, vatanını ve milletini seven nesiller yetiştirmeyi bizlere nasip eyle ya Rabbi. Zalimlerin zulmüne rağmen bizi adaletten ve merhametten ayırma Allah'ım. Kötülerin kötülüklerine rağmen bizi iyilikten ayırma Allah'ım. Allah'ım, sana inandık, sana güvendik, sana tevekkül ettik. Bizleri sensiz, sahipsiz, inayetsiz bırakma ya Rabbi."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×