"Berivan olmak zor bir iş"

- Hayvancılığın yaygın yapıldığı Yüksekova'daki kadınlar, koyun ve keçileri sağmak için, her gün 7 kilometre uzaklıktaki yaylaya yürüyerek ulaşıyor - Yayladaki küçükbaş hayvanları sağan kadınlar, bidonlara koydukları sütleri sırtlarında köye indiriyor

11 Temmuz 2016 Pazartesi 14:23

HAKKARİ(AA) - Besiciliğin yaygın olduğu Hakkari'nin Yüksekova ilçesindeki berivanlar, koyun ve keçilerini sağmak için, her gün beldeye 7 kilometre uzaklıktaki yaylaya yürüyerek gidiyor.

Bölgede berivan olarak adlandırılan "koyun sağan kadınlar", ev ekonomisine katkı için sabahın erken saatlerinde yaylaların yolunu tutuyor.

İlçeye bağlı Büyükçiftlik beldesinde şafak sökmeden patika yola koyulan kadınlar, beldeye 7 kilometre uzaklıktaki Dolan Yaylası'na çıkıyor.

Koyunların bulunduğu yaylaya 4 saat süren zorlu yolculuğun ulaşan kadınlar, yaklaşık bin 500 koyun ve keçiyi tek tek sağıp, elde ettikleri sütü süzgeçten geçirerek bidonlara dolduruyor.

Yayladaki bu uğraşın ardından süt bidonlarını sırtlarına alan kadınlar, daha sonra evlerinin yolunu tutuyor.

- "Sütü peynir yaparak satıyoruz"

Berivanlardan Şehriban Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tek geçim kaynaklarının hayvancılık olduğunu ve bu işi yapmak zorunda olduklarını söyledi.

Büyük zorluklarla yaylaya çıktıklarını ifade eden Şahin, "Evimizi bırakıp geliyoruz. İşimiz bayağı zor. Hayvancılık yaparak geçimimizi sağlıyoruz. Çok zorlanıyoruz fakat bu işi yapmaktan başka seçeneğimiz yok. Her evden bir ya da iki kadın yaylaya geliyor. Günümüz koyunlarla geçiyor. Sağdığımız sütü de peynir yaparak satıyoruz" dedi.

Sabahın erken saatlerinde yayla yolunu tuttuklarını belirten Sevim Kazan da "Yaklaşık 6 saatimiz koyunları sağmakla geçiyor. Arkadaşlarımızla yol yürürken çoğu zaman mola veriyoruz, yanımıza aldığımız yiyecekleri yiyoruz. Berivan olmak zor bir iş ama çocuklarımıza bu işi yaparak bakıyoruz. İnşallah verimli bir sezon geçiririz." diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×