Bayramda milli park ve tabiat parklarına ziyaretçi akını

- Milli park ve tabiat parklarını, Ramazan Bayramı'nda 734 bin 246 kişi ziyaret etti - Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu: "Hedefimiz korunan alanlarımız için gerçekleştireceğimiz yatırımlar neticesinde ziyaretçi sayısını 2019'da 15 milyona çıkarmak"

Bayramda milli park ve tabiat parklarına ziyaretçi akını
13 Temmuz 2016 Çarşamba 11:52

ANKARA (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) korumasındaki milli park ve tabiat parklarını, Ramazan Bayramı'nda 734 bin 246 kişi ziyaret etti.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu yaptığı yazılı açıklamada, üç günlük bayram tatili süresince korunan alanlarda çok yoğun ziyaretçi trafiği yaşandığını belirtti.

Yurt genelindeki 178 farklı korunan alanda toplam 734 bin 246 kişiyi ağırladıklarını bildiren Eroğlu, sadece bayramın üçüncü gününde korunan alanları 279 bin 617 kişinin gezdiğini ifade etti.

Eroğlu, korunan alanlarda en fazla ziyaretçi ağırlayan ilin Ankara olduğuna işaret ederek, "Ankara'daki korunan alanlar toplam 76 bin 974 kişiyi ağırladı. Bu kişilerden 71 bin 505'i ise Soğuksu Milli Parkı'nı ziyaret etti. En fazla ziyaretçi ağırlayan Ankara'yı sırasıyla 63 bin 784 kişi ile Antalya, Gaziantep, Muğla, İstanbul, Bolu, Bursa, Aydın, Trabzon ve Edirne izledi." bilgisini verdi.

- Ziyaretçi sayısı son 13 yılda 2 kattan fazla arttı

Milli park ve tabiat parklarını herkesin ziyaret etmesini öneren Eroğlu, şunları kaydetti:

"Vatandaşlarımızın zamanlarını daha keyifli geçirebilmeleri ve günlük hayatın stresinden uzaklaşabilmeleri için Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapılan yatırımlar neticesinde bu alanlardaki ziyaretçi sayısı son 13 yılda 2 kattan daha fazla arttı. 2002 yılında 5,5 milyon olan ziyaretçi sayısı, gerçekleştirdiğimiz muazzam yatırımlarla 2015 yılında 12,5 milyona çıktı."

Eroğlu, Türkiye'nin dört bir yanında şehir ormanları, tabiat parkları ve mesire alanları bulunduğunu belirterek, "Tabiat turizmini geliştirmek ve vatandaşlarımızın tabiat parklarında yeşile olan ihtiyacını gidermek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu çalışmalarımızın yerinde olduğunu ise bayramda yaşanan bu ziyaretçi sayıları ile anlamış oluyoruz. Hedefimiz korunan alanlarımız için gerçekleştireceğimiz yatırımlar neticesinde ziyaretçi sayısını 2019'da 15 milyona çıkarmak." değerlendirmesinde bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×