Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Saraybosna'da

- Kurtulmuş: (1) - "(Makedonya ve Bosna Hersek ziyaretleri) Bu iki günlük geziden fevkalade memnuniyet duyuyorum. Türkiye'nin yeniden, bir asır sonra Balkanlar'da varlığının bu kadar açık bir şekilde hissedilir olmasından, somut ve görünür hale gelmiş olmasından büyük bir memnuniyet duyuyorum" - "Çok şükür artık Türkiye Balkanlar'la birleşti. O bir asırlık ayrılığın sonunda acı hatıralarla dolu bu ayrılıklardan sonra yeniden Türkiye Balkanlar'daki kardeşleriyle Balkanlar'daki dostlarıyla birleşiyor, bütünleşiyor"

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Saraybosna'da
05 Haziran 2016 Pazar 12:35

SARAYBOSNA (AA) - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Makedonya ve Bosna Hersek'e yaptığı iki günlük geziden memnuniyet duyduğunu belirterek, "Türkiye'nin yeniden, bir asır sonra Balkanlar'da varlığının bu kadar açık şekilde hissedilir olmasından, somut ve görünür hale gelmiş olmasından büyük bir memnuniyet duyuyorum." dedi.

Önceki gün Üsküp'teki Uluslararası Balkan Üniversitesinin (IBU) dün de Saraybosna'da Uluslararası Saraybosna Üniversitesinin (IUS) mezuniyet törenlerine katılan Kurtulmuş, Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçiliğinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Balkan coğrafyasının yaklaşık 6 asır boyunca Osmanlı'nın adaletli yönetimi altında kaldığına işaret eden Kurtulmuş, "Burada bizim dostlarımız, kardeşlerimiz var. Çok farklı milletlerden, çok farklı dinlerden, etnik kökenlerden insanlar burada asırlarca bir arada yaşadılar, barış içerisinde yaşadılar, huzur içerisinde yaşadılar." diye konuştu.

Kurtulmuş, Birinci Dünya Savaşı'ndan sonraki şartlarda Balkan coğrafyasındaki halkların birbirinden koptuğunu ve birbirine düşman hale getirildiğini vurgulayarak, "Hatta içinde bulunduğumuz şu şehirde, hemen şu karşıki dağlardan Sırpların Saraybosna'yı nasıl ateş altına aldığını biliyoruz. Bütün Balkanlar uzun yıllar süren büyük bir ayrılığın, çatışmanın içerisinde yer aldı." ifadesini kullandı.

Sadece Balkan milletlerinin birbirinden ayrılmadığını, aynı zamanda Türkiye'den ve Türk kardeşlerinden de ayrıldığını söyleyen Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Bir asır boyunca bu ayrılık devam etti. Uzun sürdü. Derin acıların olduğu, bizde de Türkiye'de yaşayan Balkan kökenli kardeşlerimizin, yurttaşlarımızın da her birinin ailesinde çok derin acıların, çok derin hatıraların olduğu, kötü hatıraların olduğu büyük ayrılık süreçleri oldu. Çok şükür artık Türkiye Balkanlar'la birleşti. O bir asırlık ayrılığın sonunda, acı hatıralarla dolu bu ayrılıklardan sonra, yeniden Türkiye Balkanlar'daki kardeşleriyle Balkanlar'daki dostlarıyla birleşiyor, bütünleşiyor. Bütün Balkan milletleriyle dostane ilişkilerini yeniden hızlı bir şekilde inşa etti, inşa etmeye devam ediyor."

- IUS ve IBU "Balkan mozaiği" üniversiteler

Kurtulmuş, Üsküp ve Saraybosna'daki üniversitelerin, Balkan halklarıyla birleşmenin güzel sembollerinden olduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Her ikisi de son derece başarılı projeler olarak tuttu. Cuma günü Üsküp'teki törendeydik. Orada 150'ye yakın öğrencinin mezuniyet törenine katıldık. Tam çok kültürlü, çok etnik yapılı bir Balkan mozaiğinin olduğu bir mezuniyet töreniydi. O üniversitenin çok başarılı öğrencilerinin hayata hazırlandığı, hayat üniversitesine başlamak için ilk adımı attıkları o törende onların sevinçlerine ortak olduk. Hem de böylesine başarılı bir proje ile Türkiye'nin Makedonya'da, Üsküp'te var olduğunu görmekten de büyük memnuniyet duyduk."

Dün de Saraybosna'daki üniversitenin mezuniyet törenine katıldığını anımsatan Kurtulmuş, "Uluslararası Saraybosna Üniversitesi de gerçekten bu anlamda çok kültürlü bir Balkan mozaiği olan bir üniversite. Burada da başarılı bir projenin ortaya çıkmış olmasından büyük memnuniyet duyuyorum." dedi.

Kurtulmuş, Saraybosna'daki üniversitenin kuruluşunda kendisinin de emeği ve katkısı olduğunu belirterek, 2000 yılında burayı ilk ziyaretlerinde "Burada ne yapılabilir, Boşnaklara ne tür katkıda bulunulabilir" konularını konuşurken, dönemin kültür bakanı ile burada bir üniversite kurulması fikri üzerinde mutabık kaldıklarını anlattı.

2004 yılında kurulan Uluslararası Saraybosna Üniversitesi'nin zaman içerisinde "ete-kemiğe bürünerek" bu yıl 8. mezunlarını verdiğini dile getiren Kurtulmuş, "Bu bakımdan bu iki günlük geziden fevkalade memnuniyet duyuyorum. Türkiye'nin yeniden, bir asır sonra Balkanlar'da varlığının bu kadar açık bir şekilde hissedilir olmasından, somut ve görünür hale gelmiş olmasından büyük bir memnuniyet duyuyorum. İnşallah uzun yıllar boyunca bu ilişkiler devam edecek. Yeniden bu coğrafyada huzurun, barışın, esenliğin adresi olarak Türkiye ile Balkan halkları arasındaki ilişki sürekli gelişecektir." şeklinde konuştu.

(Sürecek)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×