Balkan göçmenleri Sirkeci Garı'nda buluşacak

- Etkinlikte, göç skeçlerle anlatılacak, Balkan halk oyunları, yöresel yemek ve yerel kıyafetler katılımcıların beğenisine sunulacak

Balkan göçmenleri Sirkeci Garı'nda buluşacak
19 Eylül 2016 Pazartesi 14:24

İSTANBUL (AA) - Balkan göçmenleri, Sirkeci Garı'nda bir araya gelecek.

Kosova Prizrenliler Derneği'nden yapılan açıklamaya göre, göçmenler derneğin öncülüğünde düzenlenen "Bir Kofer (Bavul), Bir Sandık" etkinliği kapsamında 2 Ekim'de, Türkiye'ye ilk ayak bastıkları Sirkeci Garı'nda buluşacak.

Dernek öncülüğünde 2008'den bu yana düzenlenen ve göçün skeçlerle anlatılacağı etkinlikte, Balkan halk oyunları, yöresel yemek ve yerel kıyafetler de katılımcıların beğenisine sunulacak.

Sirkeci Garı'na gelecek temsili trenle katılımcılar göçün manevi havasını da yaşayabilecek.

Etkinlikte Arif Şentürk, Faruk Yılmaz, İmran Salkan, Rüstem Avcı, Soner Özbilen, Tibet Ağırtan gibi sanatçılar sahne alacak. Ayrıca Ramis Çınar, Ali Işıkgör, Dilek Ünal, İsmail Savaş, Zerrin Dağcı, Salim Nizam gibi isimler de Balkanlar ile ilgili yazdıkları eserleri imzalayacak.

- "Çocuklarımıza göçü anlatmamız gerekiyor"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kosova Prizrenliler Derneği Başkanı Gülen Aksu Türker, göçün acı bir tecrübe olduğunu belirterek, "Bu durum toplumlar için en zor tecrübelerden biri. Bu olaylardan her birimizin bir ders çıkararak, göçü gelecek kuşaklara aktarmamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Türker, etkinlikle göçün zor yüzünü hatırlamaya, yeni nesle anlatmaya çalıştıklarını vurgulayarak, bu durumu bir görev olarak gördüklerini vurguladı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×