Bakanlıktan orman köylülerine destek

- İzmir ve Mersin'deki orman köylülerine 13 yılda 36.8 milyon lira kredi desteği sağlandı

Bakanlıktan orman köylülerine destek
30 Haziran 2016 Perşembe 13:59

ANKARA (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığı, 2003'ten bu yana İzmir'deki orman köylülerine 14 milyon lira, Mersin'deki orman köylülerine ise 22,8 milyon lira kredi desteği verdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, orman köylerinde yaşayan vatandaşlara destek vermeye ve gelir düzeylerini artırmaya devam ediliyor.

Bakanlık tarafından orman köylerinde yaşayanların sosyal ve ekonomik gelişmelerini desteklemek amacıyla geliştirilen projeler, ülke genelinde ara vermeden uygulanıyor.

Orman Genel Müdürlüğünce (OGM) projelerin devam ettiği İzmir'deki orman köylülerine 13 yılda 14 milyon lira kredi desteği verildi.

Bölgelerin coğrafi şartları göz önüne alınarak uygun projeleri hayata geçiren Bakanlık, İzmir'de güneş enerjisi, süt sığırcılığı, süt koyunculuğu, dam örtülüğü, seracılık, fenni arıcılık ve mikrokredi gibi konularda orman köylülerine kredi desteği sağladı.

2 bin 115 aileye güneş enerjisi, 553 aileye süt sığırcılığı, 217 aileye süt koyunculuğu, 3 aileye seracılık, 68 aileye fenni arıcılık ve 56 aileye de mikrokredi olmak üzere 3 bin 12 aileye toplam 14 milyon 100 bin lira tutarında kredi desteği verildi.

Bu yıl içinde ise İzmir'deki 170 aileye toplam 2 milyon 300 bin lira kredi desteği verilmesi planlanıyor.

- Mersin'deki orman köylülerine 22,8 milyon lira destek

Bakanlık, Mersin'de de güneş enerjisi, süt sığırcılığı, süt koyunculuğu, dam örtülüğü, seracılık, fenni arıcılık ve meyvecilik gibi alanlarda orman köylülerine 22,8 milyon lira kredi desteği sağladı.

2 bin 711 aileye güneş enerjisi, 559 aileye süt sığırcılığı, 659 aileye süt koyunculuğu, 675 aileye dam örtülüğü, 216 aileye seracılık, 58 aileye fenni arıcılık ve 13 aileye de meyvecilikte olmak üzere 4 bin 891 aileye toplam 22 milyon 800 bin lira tutarında kredi desteği verildi.

Yıl içinde ise Mersin'deki 422 aileye toplam 3 milyon 500 bin lira kredi desteği verilmesi planlanıyor.

- Projeler çeşitlendirilerek devam edecek

Açıklamada görüşlerine yer verilen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Bakanlık olarak orman köylülerini de düşündüklerini, onların kalkınmalarını desteklemek amacıyla bazı projeler geliştirdiklerini ve bu projelerle vatandaşlara ek istihdam alanları oluşturduklarını belirtti.

Ormanlık alanlarda yürütülen faaliyetlerde de orman köylülerini işçi olarak çalıştırdıklarını kaydeden Eroğlu, bu tür projeleri çeşitlendirerek devam ettireceklerini ifade etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×