Bakan Yılmaz, İranlı Bakan Farhadi ile görüştü

-Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: -"İran ile hem bilim hem eğitim alanında, yükseköğretim de dahil olmak üzere ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Her anlamda işbirliğini geliştirecek potansiyel var" - İran İslam Cumhuriyeti Bilim, Araştırma ve Teknoloji Bakanı Farhadi: -"İki ülke üniversiteleri arasında araştırma, bilim ve teknoloji konularında ilişkilerimizi arttırmaya kararlıyız"

Bakan Yılmaz, İranlı Bakan Farhadi ile görüştü
26 Mayıs 2016 Perşembe 16:36

ANKARA (AA) - Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye ile İran arasında hem bilim hem eğitim alanındaki ilişkileri geliştirmek istediklerini söyledi.

Yılmaz, YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın davetlisi olarak Türkiye'de bulunan İran İslam Cumhuriyeti Bilim, Araştırma ve Teknoloji Bakanı Muhammed Farhadi ile makamında görüştü. Görüşmede, Saraç da hazır bulundu.

Dost, kardeş ve komşu iki ülkenin uzun dönem aynı kültürü paylaştığını vurgulayan Yılmaz, "İki ülkenin ortak o kadar kültürü var ki bunun İran'a mı ait, Türkiye'ye mi ait olduğunu ayırt edebilmek mümkün değil." dedi. Yılmaz, iki dilde çok sayıda ortak kelime bulunduğunu hatırlatarak Türkiye'de kullanılan bazı kelimelerin orijinalinin Farsça olduğunun dahi bilinmediği durumlar olabildiğine işaret etti.

İki ülke arasındaki ortak değerlerin altını çizen Yılmaz, Türk kültürüne ait olan Mevlana'nın Mesnevi adlı eserinin Farsça yazıldığını dile getirdi. Yılmaz, "Dünya üzerinde hiçbir ülke yoktur ki bu kadar kültürü iç içe geçmiş iki millet olsun. Biz de İran ile hem bilim hem eğitim alanında, yükseköğretim de dahil olmak üzere ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Her anlamda işbirliğini geliştirecek potansiyel var. İran'dan birçok öğrenci Türkiye'ye gelmekte, Türkiye'den de birçok öğrenci İran'a gitmekte. Bu öğrencilerin sayısını arttırabiliriz, ortak eğitim programları düzenleyebiliriz, ortak kültürel etkinlikler de gerçekleştirebiliriz." değerlendirmesini yaptı.

- İran'da Türkçe kürsüleri kurulması

Bakan Farhadi ise konuşmasına Milli Eğitim Bakanlığı görevini devralmasından dolayı Yılmaz'ı tebrik ederek başladı.

İran ile Türkiye arasındaki yakınlığa dikkati çeken Farhadi, ilişkilerin daha da güçlenmesi gerektiğini vurguladı.

İki ülkenin de bilimsel eğitim, araştırma ve teknoloji alanlarında ilerleme kaydettiğini belirten Farhadi, bu durumun karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesine vesile olması gerektiğini söyledi.

YÖK Başkanı Saraç ile daha önce görüştüğünü ve 16 Nisan 2016'da "Yükseköğretim Alanında Mutabakat Zaptı"nın imzalandığını anımsatan Farhadi, bu kapsamda özellikle üniversiteler arasındaki işbirliğini ve diğer konuları icraata dökmek için Türkiye'ye geldiğini söyledi.

YÖK'te gerçekleştirilen toplantıya ilişkin de açıklamalarda bulunan Farhadi, "Bu çerçevede iki ülke arasında üniversite düzeyinde karşılıklı öğretim üyesi gönderilmesi, araştırma konularına imkan sağlanması, Türkiye'de Farsça Kürsüsü'nün kurulması ve ayrıca İran'ın üç üniversitesinde Türkçe kürsüsünün kurulması, araştırma konularının belirlenmesi gibi konuları gözden geçirdik. Bunlar yapılacaktır. İki ülkenin üst düzey merci olarak bunların denetlenmesini kararlaştırdık." diye konuştu.

İki ülke arasındaki işbirliğinin sadece mühendislik değil sosyal bilim alanlarında da eğitim programları ve ortak araştırmacıları içerdiğini kaydeden Farhadi, "İki ülke arasındaki işbirliğinin artmasına gerçekten inanıyoruz ve bu konuda ciddi adımlar atmayı düşünüyoruz. İki ülke üniversiteleri arasında araştırma, bilim ve teknoloji konularında ilişkilerimizi arttırmaya kararlıyız. Ayrıca üniversitelerden alınan diplomaları teyit konusunda önümüzdeki aylarda çalışmalar yapılacak." ifadesini kullandı.

Farhadi, YÖK ile bakanlığı arasında 16 Nisan'da imzalanan "Yükseköğretim Alanında Mutabakat Zaptı"nda yer alan hükümlerin hayata geçirilmesi konusunda istişarelerde bulunmak üzere, Saraç tarafından Türkiye'ye davet edilmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×