Bakan Kılıç, AA Editör Masası'na konuk oldu (1)

- Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç: "Türkiye'nin geleceğini, milleti ve devletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmak için çaba sarf eden ve bu noktada ülkemizi terörize eden, terör örgütü ve örgütleriyle ciddi bir mücadele içindeyiz" - "Vatandaş, ciddi anlamda üzüntü içerisinde olduğunu açık açık söylüyor. 'Ödün vermeyin, şehitlerimizin kanını da yerde bırakmayın' diyorlar" - "2023, 2053, 2071 hedeflerimiz var. Bunlara hep beraber ilerleyeceğiz" - "Biz neler sunduğumuzu gençlere gösterdiğimizde, bunu ailelere de aktardığımızda, inanıyorum ki zaten, terör örgütünün hiçbir şekilde gençler üzerinde etkisi olamayacaktır"

Bakan Kılıç, AA Editör Masası'na konuk oldu (1)
28 Eylül 2016 Çarşamba 13:05


ANKARA (AA) - Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Türkiye'nin geleceğini, milleti ve devletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmak için çaba sarf eden ve bu noktada ülkemizi terörize eden, terör örgütü ve örgütleriyle ciddi bir mücadele içindeyiz." dedi.

AA Editör Masası'nın konuğu olan Kılıç, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Hükümetin terörle mücadele konusundaki kararlılığının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın göreve geldiği günden bu yana yaptığı açıklamalardan belli olduğunu belirten Kılıç, "Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konudaki tavrı nettir. Milletimizin de tavrı nettir. Özellikle milletimizin tavrı diyorum, çünkü görüyoruz ki terör örgütü, özellikle kendisinin merkezi olduğunu iddia ettiği bölgede, bölge halkı tarafından hiçbir şekilde karşılık bulamıyor." diye konuştu.

Halkın, şiddetten, kandan bıktığını, bunları yaşamak istemediğini dile getiren Kılıç, şu ifadeleri kullandı:

"İnsanların, aileleri ile huzurlu bir şekilde gelecek planları yaparak yaşamak istediklerini biliyoruz. Son yapılan saldırıda hepimizin içini yaralayan, yüreğini dağlayan şehit haberlerini yine aldık. Dün Samsun'da şehit olan kardeşimizin defnini gerçekleştirdik. Vatandaş, ciddi anlamda üzüntü içerisinde olduğunu açık açık söylüyor. 'Ödün vermeyin, şehitlerimizin kanını da yerde bırakmayın.' diyorlar. Devletimiz ve milletimiz, geçmişinden, medeniyetinden gelen bu bilinçle, ülkesinin geleceği için fedakarlıklarla ilgili hiçbir zaman geri dönmemiştir."


- "En çok zararı görenler, o bölgelerde yaşayan insanlar"


Kurtuluş Savaşı ve Çanakkale Savaşlarında gösterilen fedakarlıklardan sonra ara ara, bazı dönemlerde Türkiye'ye musallat olan bu olumsuzluklara karşı kararlı bir şekilde durulduğunu, terör örgütünün ortaya koyduğu iddiaların boş olduğunun da halk tarafından artık görüldüğünü vurgulayan Akif Çağatay Kılıç, şöyle devam etti:

"En önemli unsurlardan birisi bu. Terör örgütünün, 'bu bölgenin, bu etnik grubun temsilcisiyiz.' deme noktasındaki iddiaları boşa düşmüştür. Çünkü en çok zarar görenler, Kürt kökenli vatandaşlarımızdır. Biz çok şehit verdik ama en çok zararı görenler, o bölgelerde yaşayan insanlar. Çünkü örgüt, devletimizin, oraya yatırım yapmak isteyen özel sektörün önünü kapatıyor. Daha doğrusu kapatmaya çalışıyorlar. En son saldırılardan bir tanesi, Şırnak'a yapılacak otoyol ile alakalıydı. Fabrika yatırımları, altyapı yatırımlarına ciddi anlamda saldırılar mevcut. Bunlar yapıldığı zaman kim zarar görüyor, hepimiz. Şehit veriyoruz, bölgenin kalkınmasının, Türkiye'nin kalkınmasının önü kapanıyor. Bunu hangi vatandaşımız ister. Kepenk kapatmak zorunda kalan esnaflar var."

Evlatlarını bu örgütten kurtarma çabasıyla yaşayan insanlar olduğunu dile getiren Bakan Kılıç, şunları kaydetti:

"Evlatlarımızı elimizden alıp götürüyorlar, ailelerine saldırıyorlar. Baktığınız zaman şehit cenazelerinde anneler Kürtçe ağıt yakıyor. Peki siz o zaman neyi iddia ediyorsunuz? Biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin vatandaşı olarak ay-yıldızlı bayrağımız altında, huzur içerisinde, geleceğe yönelik yaptığımız çalışmalarla, ülkemizi, tarihinden ve medeniyetinden gelen güce tekrar kavuşturmak üzere, muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak için çaba sarf ediyoruz. 2023, 2053, 2071 hedeflerimiz var. Bunlara hep beraber ilerleyeceğiz. Bunun da bilincindeyiz. Aramızı bozmaya, aramıza fitne sokmaya, vatandaşımızın içerisine fitne sokmaya çalışanlara karşı uyanık olacağız. Birlik olacağız. İnanıyorum ki en kısa süre içinde, en kararlı şekilde bunların kökünü Türkiye'den kazıyacağız."


- "Ailelere çok büyük görev düşmekte"


Terör örgütünün gençleri kendi safına çekip, kullanmaya çalıştığını ifade eden Kılıç, "Bunun yanında bilinçlenmiş olan vatandaşlarımızın da ciddi anlamda buna karşı mücadelesi var. Öncelikle ailelere çok büyük görev düşmekte. Bir ailenin verebileceğini, hiçbir zaman başkası veremez. Bu bir gerçek. Bizim şu anda özellikle bölgede ve Türkiye genelinde inşa ettiğimiz gençlik merkezlerimiz var." şeklinde görüşlerini aktardı.

Görevlerini yerine getirmeyip, teröre bulaşan, imkanlarını terör örgütünün kullanıma sunan ve bunlara maddi kaynak aktaran bazı belediyelerle ilgili olarak, devletin ve milletin aleyhine hareket etmiş olmalarından dolayı, yerlerine kayyum atamaları gerçekleştiğini hatırlatan Bakan Kılıç, şunları söyledi:

"Bu belediyelerin aynı zamanda bir takım kampları oluyordu. Bunlar bize geliyordu. Çok büyük çaplı değil. Bizim yapabileceğimiz çapta asla değil. Örneğin; geçenlerde Diyabakır Valimizle yaptığımız bir görüşmede kendisi, belediyenin orada kullanmaya çalıştığı bir yapıyla ilgili olarak, bizim müdahil olmamızı, buranın kamp olarak kullanılabileceğini önerdi. Biz de kabul ettik. Şu anda çalışmalar devam ediyor. Yaptığımız gençlik merkezleriyle imkanlarımızı sonuna kadar sunmaya devam ediyoruz. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde 40 tane gençlik merkezi inşa ediyoruz. Bunlar sportif, kültürel faaliyetlerin yanı sıra aynı zamanda kişisel gelişim faaliyetleri, kariyer destekleriyle ilgili olarak da gençlerimize yardımcı oluyorlar."

Türkiye'nin genelinde inşa ettikleri "mahalle tipi" olarak adlandırılan tesislere de değinen Akif Çağatay Kılıç, şöyle devam etti:

"Bunlar futbol, basketbol, voleybol sahalarının bir arada olduğu ama mahalleye yapılan, büyük ölçekli futbol stadyumu ya da spor salonu anlamında değil ancak bu hizmeti verebilecek yapılar. Bununla beraber farklı illerde yaşayan gençlerimizin birbirleriyle tanışmalarını ve kaynaşmalarını sağlayacak, 'hareketlilik projeleri' olarak adlandırdığımız ve aynı zamanda gençlik kamplarını da bu noktada kullandığımız çalışmalarımız var. 70 bine yakın kardeşimiz gençlik kamplarından faydalanıyor. Farklı illerden gelip birbirleriyle kaynaşıyorlar. Tanıştıktan sonra birbirlerini ziyarete gidiyorlar. Edirne'den gelen kardeşimiz, Şanlıurfa, Gaziantep'ten gelen bir kardeşimizden bir farkının olmadığını ama tam aksine olağan farkların da birbirlerini desteklediklerini görüyor. Devletimizin orada yapılan bazı olumsuz propagandaların aksine tüm imkanlarını gençlerimize sunduğunu görüyoruz."

Bakan Kılıç, "Biz neler sunduğumuzu gençlere gösterdiğimizde, bunu ailelere de aktardığımızda, inanıyorum ki zaten terör örgütünün hiçbir şekilde gençler üzerinde etkisi olamayacaktır." diye konuştu.

(sürecek)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×