Bakan Arslan soruları cevapladı

- "Mahmutbey gişelerinde serbest geçiş sistemi kurmak üzere, daha önce açıklamıştık, çalışmalara başladık. Her ne kadar 2 ay öngörülmüş ise de yaklaşık 45 günde bunun bitirilmesi ve İstanbulluların hizmetine girmesini, İstanbulluların hayatını kolaylaştırmayı amaçlıyorduk" - "(Bazı araçların köprülerden kaçak geçtiği iddiaları) Bazı insanların farklı yolları denemesi, adeta kaçak geçmesi, ne yazık ki manşete taşındı. Ama şunu söyleyelim; gazetenin yazdığı gibi değil. Bir, kaçak geçiyorlar. Normal köprü ücreti alınmayacak, zaten 10 misli cezalı ücret alınacak. Bir de ayrıca kurallara uymadıkları için bir ceza kesilecek. İkisini üst üste koyduğunuz zaman öbür taraftan daha yüksek olacak. Bence bu yola tevessül etmesinler"

Bakan Arslan soruları cevapladı
06 Ekim 2016 Perşembe 13:46

İSTANBUL (AA) - Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Mahmutbey gişelerinde serbest geçiş sistemi kurmak üzere çalışmalara başlandığını belirterek, "Her ne kadar 2 ay öngörülmüş ise de biz yaklaşık 45 günde bunun bitirilmesi ve İstanbulluların hizmetine girmesini, İstanbulluların hayatını kolaylaştırmayı amaçlıyorduk. Zaten bu doğrultuda yol alıyoruz. İnşallah 45 gün içerisinde bunun İstanbulluların hizmetine sunmuş olacağız." dedi.

Arslan, Atatürk Havalimanı Genel Havacılık Apronunda düzenlenen İstanbul Airshow'da (11. Sivil Havacılık ve Havalimanları Fuarı ve Havacılık Endüstrisi Tedarik Zinciri Platformu) Türk Hava Yolları (THY) 100. Boeing 737-NG uçağı teslim törenine katıldı. Törene, THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, THY Genel Müdürü Temel Kotil, Boeing firması yetkilileri ile bazı davetliler katıldı.

Burada konuşan Arslan, THY’nin başarını herkesin bildiği ve gurur duyulan bir başarı örneği olduğunu söyledi. Arslan, Boeing 737 serisinin 6 bininci uçağının burada olmasının çok önemli olduğunu ifade ederek, "Ama en önemli şeylerden biri ismi Beştepe. Beştepe, 15 Temmuz’u unutmamamız açısından çok önemli. İnşallah biz milletimizle beraber nice destanlar yazacağız. Onu da unutmayacağız.“ dedi.

THY uçağına Beştepe isminin verilmesinin çok anlamlı olduğuna dikkati çeken Arslan, emeği geçen yöneticilere teşekkür etti.

Kurdele kesim töreninin ardından basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Arslan, İstanbul Air Show'un son yıllarda sivil havacılık alanında ülkenin kazandığı kabiliyetler düşünüldüğünde dünya çapında ilgi gördüğünü ifade etti.

Arslan, Orta Asya ve Doğu Avrupa’ya kadar bütün sektörün geldiği, ürünlerini paylaştığı, geleceği birlikte planladığı bir fuardan bahsettiklerine dikkati çekerek, "Gerek terör olayları gerek özellikle 15 Temmuz olaylarından sonra bu süreçleri çok hızlı atlatıp, havalimanlarımızı 2-3 saat sonra hizmete sokmuş olmamız, 15 Temmuz darbe girişimine rağmen, sadece onun üstesinden gelmek değil, hemen akabinde bütün havalimanlarımızı açık tutmuş olmamız, bence bu sektörde önemli göstergeydi.” diye konuştu.


- "Çevreye verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz"


Arslan, “İstanbul Mahmutbey gişelerinin kaldırılması projesindeki çalışmaları nedeniyle bazı sıkıntıların oluştuğuna" yönelik iddiaların hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

“Malumunuz hep bir tabela konur; 'Çevreye verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz'. Bunun sebebi nedir? Hayatınızı kolaylaştırmak istiyoruz ancak hayatınızı kolaylaştırmak için geçici bir süre bir sıkıntı yaratıyoruz. Dediğiniz doğrudur. Mahmutbey gişelerinde serbest geçiş sistemi kurmak üzere, daha önce açıklamıştık, çalışmalara başladık. Her ne kadar 2 ay öngörülmüş ise de biz yaklaşık 45 günde bunun bitirilmesi ve İstanbulluların hizmetine girmesini, İstanbulluların hayatını kolaylaştırmayı amaçlıyorduk. Zaten bu doğrultuda yol alıyoruz. İnşallah 45 gün içerisinde bunun İstanbulluların hizmetine sunmuş olacağız. O yüzden gerçekten İstanbulluların hayatını kolaylaştırmak adına birçok yerde inşaat çalışması yapıyoruz. Geçici verdiğimiz rahatsızlıklardan dolayı da, klasik laftır, özür dilediğimizi belirtmek isteriz.”

Arslan, iki yıl sonra yapılacak Airshow'un İstanbul’daki üçüncü havalimanda düzenlenme ihtimaline ilişkin dair bir soru üzerine, 1,5 yıl sonra havalimanının ilk fazını hizmete sokmayı öngördüklerini, fuar alanlarının nerede olduğunun çok da önemli olmadığını kaydetti.

Önemli olanın ülkenin geldiği nokta olduğunun altını çizen Arslan, "İnşallah bundan daha da büyük bir organizasyonu yine iki yıl sonra Türkiye’de yapabiliyor olmak ki, yapacağız. Biz bu sektörü büyüttükçe dünyanın ilgisi artıyor." ifadelerini kullandı.

Arslan, Devlet Hava Meydanları İşletmesinin (DHMİ) genel müdürlüğüne Funda Ocak'ın getirildiği ve bu görevde ilk defa bir kadının bulunduğuna ilişkin "Yönetime bir kadın ya da erkeğin gelmesi önemli değil. Sonuçta kadın, erkek fırsat eşitliği var. Hiç kimsenin hiç kimseden farkı yok. Bizim için önemli olan arkadaşın başarısıdır. Gerçekten bugüne kadar bütün ekipteki arkadaşlarımız çok başarılı bir şekilde çalıştılar, hizmet verdiler. Funda Hanım da yine bu ekibin içerisindeki bir arkadaşımızdı. Memnuniyetle ve inşallah çok yüksek bir beklentiyle bugün genel müdürlük seviyesine getirildi.” değerlendirmesinde bulundu.


- "Kimse uyanıklık etmesin"


Bir soru üzerine, Yavuz Sultan Selim Köprüsünden geçiş fiyatlarında bir düzenleme yapılmayacağını dile getiren Arslan, şu ifadeleri kullandı:

"Bazı insanların farklı yolları denemesi, adeta kaçak geçmesi, ne yazık ki manşete taşındı. Ama şunu söyleyelim: Gazetenin yazdığı gibi değil. Bir, kaçak geçiyorlar. Normal köprü ücreti alınmayacak, zaten 10 misli cezalı ücret alınacak. Bir de ayrıca kurallara uymadıkları için bir ceza kesilecek. İkisini üst üste koyduğunuz zaman öbür taraftan daha yüksek olacak. Bence bu yola tevessül etmesinler. Bu yola tevessül edip sonra mağdur olacaklar. Günün sonunda da dönüp diyecekler ki; ‘Biz mağdur olduk’. Güzel de yani mağduriyete sebep olan ben değilim. Kimse kusura bakmasın, kimse uyanıklık etmesin. Düzen, kural hepimiz için geçerli, hepimiz kurallara uymak zorundayız. Zaten sayın Başbakanımız da söylüyor: ‘Krallar değil, kurallar olur.’ Krallık yapmasınlar, kurallara uysunlar. Zararlı da çıkmasınlar, mağdur da olmasınlar. Biz insanımızın mağdur olmasını istemeyiz."

Arslan, Ankara'dan İstanbul'a "TRJet" adıyla üretilecek yerli uçağın üretimi için satın alınan Dornier tipi uçakla gelmesinin hatırlatılması üzerine, "Sadece boyutu nedeniyle başlangıçta Türkiye’de üretmeyi düşündüğümüz uçaklara örnek olması hasebiyle görmek istedik ama amacımız daha da Türkiye’de büyüğünü yapmak. 30 kişilik uçakla yetinmeyip daha da büyüğünü yapmak. Fatih Bey'e teşekkür ediyoruz. Fatih Bey cesaretle geldi, Türkiye’ye güvendi, güveniyor ve yatırım yapmak istiyor. İnşallah bu konuda da önemli bir mesafe alacağız. Çünkü milli uçağı 2023 yılına yetiştirmek, insanlarımızın hizmetine, 2023 yılında bir milli uçağımızı hizmete sunmak çok önemsediğimiz bir şey.” şeklinde konuştu.

Arslan, fuar alanını gezdikten sonra özel araçla havalimanından ayrıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×