Avusturya'nın yeni Cumhurbaşkanı Van Der Bellen

- Yeşiller ve sosyal demokratların desteklediği Alexander Van Der Bellen, yüzde 50,3 oyla Avusturya'nın yeni cumhurbaşkanı oldu

Avusturya'nın yeni Cumhurbaşkanı Van Der Bellen

VİYANA (AA) - Avusturya'da, yeşiller ve sosyal demokratların desteklediği Alexander Van Der Bellen, yüzde 50,3 oyla cumhurbaşkanı seçildi.

Avusturya İçişleri Bakanı Wolfgang Sobotka, 22 Mayıs'ta gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçiminin resmi sonuçlarını açıkladı.

Bakan Sobotka, Yeşillerin adayı Alexander Van Der Bellen'in yüzde 50,3 oy alarak, yeni Cumhurbaşkanı olduğunu belirtti.

Sağcı Avusturya Özgürlük Partisi'nin (FPÖ) adayı Norbert Hofer ise seçimlerde yüzde 49,7 oy aldı.

Bakan Sobotka, Van der Bellen'in 2.254.484 oy, Hofer ise 2.223.458 oy aldığını ifade etti.

Çekişmeli geçen seçimde Van Der Bellen, Hofer'e 31 bin 26 oy fark attı.

Mektupla kullanılan 750 bin oy seçimin kaderini belirledi. İçişleri Bakanlığı'nın dün açıkladığı resmi olmayan seçim sonuçlarına göre, aşırı sağcı FPÖ'nün adayı (FPÖ) Norbert Hofer yüzde 51,9, Yeşiller Partisi ve sosyal demokratların desteklediği Alexander Van der Bellen de yüzde 48,1 oy almıştı.

Mektuplu oyların sonuçların değişebileceği gerekçesiyle sağcılar kutlama yapmamıştı. Bugün yapılan ve bazı sandıkların iki kez sayıldığı seçimde kazanan taraf Van Der Bellen oldu.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin, 24 Nisan'da yapılan birinci turunda Hofer yüzde 35 ve Van Der Bellen yüzde 21 oy alarak ikinci tura kalmıştı.

Yeni cumhurbaşkanı, 8 Temmuz'da yemin ederek, altı yıllık görevine başlayacak.

Alexander Van der Bellen kimdir?

18 Ocak 1944 Viyana doğumlu Van Der Bellen, 1970 ile 1990 arası Innsbruck ve Viyana üniversitelerinde ekonomi profesörü olarak dersler verdi. Yeşiller Partisi'nden 1994'de siyasete giren Van Der Bellen, 1999'dan 2008'e kadar Yeşiller Partisi Genel Başkanlığı'nı yaptı.

Annesi Estonyalı, babası Rus olan Van Der Bellen'in iki evliliğinden iki çocuğu bulunuyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×