Avro Bölgesinde temmuz bileşik PMI, ılımlı büyümeye işaret etti

-Avro Bölgesinin temmuz ayı nihai bileşik PMI verisi, beklentinin üzerine çıkarak 53,2 puana yükselmesine karşın, bölgede mütevazı büyümeye işaret etti -Markit Başekonomisti Williamson: -“Anket 3. çeyreğin başında hala sadece yüzde 0,3'lük ılımlı bir büyümeye işaret ediyor”

Avro Bölgesinde temmuz bileşik PMI, ılımlı büyümeye işaret etti
03 Ağustos 2016 Çarşamba 12:46

FRANKFURT (AA) - Avro Bölgesinde, nihai bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), temmuz ayında 6 ayın en yüksek seviyesine ulaşmasına karşın, bölgede zayıf büyümeye işaret etti.

Ekonomi araştırma kuruluşu Markit Economics tarafından yayımlanan verilere göre, Avro Bölgesi nihai bileşik PMI, haziran ayında 53,1 iken temmuzda 53,2 ile son 6 ayın en yüksek düzeyine çıktı. Bu arada, daha önce yayımlanan öncü veri, 52,9 olarak açıklanmıştı.

Avro Bölgesinde nihai hizmet sektörü PMI verisi de haziran ayında 52,8 iken temmuzda 52,9 puana yükseldi.

-"Anket 3. çeyreğin başında hala sadece yüzde 0,3'lük ılımlı bir büyümeye işaret ediyor"


Markit Başekonomisti Chris Williamson, konuya ilişkin açıklamasında, nihai PMI rakamlarının daha önceki öncü veriye göre biraz daha iyi bir görüntü sunduğunu ve özellikle bölgenin Brexit’ten çok az etkilendiğini göstermesi açısından cesaretlendirici olduğunu dile getirdi.

Williamson, söz konusu verinin artışa rağmen hala bölgede ılımlı büyümeye işaret ettiğini belirterek, "Anket üçüncü çeyreğin başında hala sadece yüzde 0,3'lük ılımlı bir büyümeye işaret ediyor. Böylesine yetersiz bir hızdaki genişlemenin, ECB'nin büyümeyi artırmak için ne yapabileceği ve ne yapması gerektiği konusundaki spekülasyonları körüklemesi kaçınılmaz olacaktır." ifadelerini kullandı.

PMI verisi, Avro Bölgesi ekonomisinin durumuna ve bölgedeki büyüme beklentilerine ilişkin önemli bir gösterge olarak kabul ediliyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×