Atalay Filiz'in yakalanması

- Filiz'in İzmir'de yakalanmasına katkı sağlayan 2 esnaf ile 8 polis ödüllendirildi - Vali Ayyıldız: - "Bu davranış İzmir'imize ve Türkiye'mize örnek olarak duracaktır"

Atalay Filiz'in yakalanması
20 Haziran 2016 Pazartesi 16:01

İZMİR (AA) - İstanbul ve Ankara'daki 3 cinayetin zanlısı olarak aranan Atalay Filiz'in İzmir'de yakalanmasına katkı sağlayan 2 vatandaş ile 8 polis ödüllendirildi.

İzmir Valiliği Fuayesi'nde düzenlenen törene, Atalay Filiz'in yakalanmasına katkı sağlayan esnaf Mustafa Alsu ve Taha Gürses ile Menderes ilçe Emniyet Müdürü Ramazan Karakuş, Başkomiser Özay Kocabıyık, polis memurları Kenan Çakı, Serkan Güngör, Güray Oruç, Gökhan Şahin, Hakan Küçükkavaklı ve Ceyhan Yıldırım davet edildi.

Törende konuşan Vali Erol Ayyıldız, Menderes ilçesinde 2 vatandaşın alicenaplık ve yüreklilikle vatandaşlık görevlerini yerine getirdiklerini söyledi.

Menderes İlçe Emniyet Müdürlüğünde görevli personelin de büyük bir ciddiyet ve ivedilikle ihbarın gereğini yerine getirmesinin önemli olduğuna işaret eden Ayyıldız, şunları kaydetti:

"Bu iki vatandaşımızı ve polislerimizi huzurunuzda kutluyorum. Bunun küçük bir nişanesi olarak arkadaşlarımızı ödüllendirmek istedik. Yapmış oldukları işin karşılığı olmasa bile anlamlı dursun diye bir para ödülü, başarı belgesi ve taltif olarak kardeşlerimize bir karşılık vermek istedik. Bu örnek davranış İzmir'imize ve Türkiye'mize örnek olarak duracaktır. Biz de bu güzellikleri yaşatalım, bu örnek davranış kamuoyuna mal olsun diye bu hediyeleri vermek istedik."

-"Kayıtlarımızda 2 vatandaş var"

İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya da bazı basın yayın kuruluşlarında "katili yakalattığı" beyanlarıyla yer alan minibüs şoförünün neden ödüllendirilmediği konusuna açıklık getirdi.

Uzunkaya, "Biz sadece resmi kayıtlarda, 155'i arayarak söz konusu şahsın yakalanmasında yardımcı olan Taha Gürses ve Mustafa Alsu'yu biliyoruz. Kayıtlarımızda bu vatandaşlarımız var. Taha Gürses öncesinde telefon açıyor. Ancak bu telefon üzerine irtibat kurulamadı. Aynı bilgiyi tamamlar, takip eder nitelikte Mustafa Alsu iki ayrı telefonla aracın plakasını ve istikametini vermek suretiyle ağırlıklı olarak zanlının yakalanmasında etkin rol alan arkadaşımız olmuştur. Biz o yönüyle her iki vatandaşımızı da hem emniyet müdürlüğümüzce hem de valiliğimizin ayrı ayrı para ödülüyle ödüllendiriyoruz."

Konuşmaların ardından, Vali Ayyıldız ve Emniyet Müdürü Uzunkaya, İlçe Emniyet Müdürü Karakuş ve beraberindeki polisler ile 2 vatandaşa bir zarf içerisine konan para ödüllerini ve başarı belgelerini takdim etti.

İzmir Valiliğince polislere ve vatandaşlara verilen para miktarı ise açıklanmadı.

-"Vatandaşlık görevimi yaptım"

Törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mustafa Alsu, ihbarı ödül için yapmadığını, bunun vatandaşlık görevi olduğunu söyledi. Ödül verildiğine memnun olduğunu dile getiren Alsu, Atalay Filiz'in yakalanmasını sağlayarak çok iyi bir iş yaptıklarını ifade etti.

Taha Gürses ise bazı basın yayın kuruluşlarında ödül beklediği yönüyle çıkan haberlerin kendisini üzdüğünü belirtti.

Olaydan sonra çalıştığı yerden ayrıldığını ve işsiz olduğunu ifade eden Gürses, kendisi için en büyük ödülün Vali Ayyıldız'ın iş bulunacağına dair verdiği söz olduğunu kaydetti.

-Olay

Tuzla Yalıboyu Caddesi Postane Mahallesi'nde oturan tarih öğretmeni, 2 çocuk annesi Fatma Kayıkçı'nın cesedi, 28 Mayıs'ta evinin yakınındaki çalılıkların arasında bulunmuştu. Kayıkçı'yı öldürdüğü iddia edilen Atalay Filiz'in, 16 Eylül 2013'te o dönem tümgeneral olan Hasan Hüseyin Demirarslan'ın TÜBİTAK'ta çalışan oğlu Göktuğ Demirarslan ve onu ziyarete gelen kız arkadaşı Elena Radchikova'nın öldürülmesi olayına karıştığı da belirlenmişti.

Ankara'daki cinayetlerle ilgili yaklaşık 3 yıl beri aranan Filiz, İzmir'in Menderes ilçesinde yakalanarak, İstanbul'a gönderilmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×