“Arap bankaları Türkiye'yi yakından izliyor"

- Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Aydın: - "Arap dünyasındaki bankalar Türkiye'yi çok yakından izliyor. Görüştüğümüz bankacılar ve yetkililer, ülkemize uzun dönemde yüksek büyüme potansiyeline sahip bir ekonomi olduğu için yatırım yaptıklarını açıkça ifade ettiler”

“Arap bankaları Türkiye'yi yakından izliyor
24 Kasım 2016 Perşembe 16:06

BEYRUT (AA) - FURKAN GÜLDEMİR - Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Arap dünyasındaki bankaların Türkiye'yi çok yakından izlediklerini belirterek, "Görüştüğümüz bankacılar ve yetkililer, ülkemize uzun dönemde yüksek büyüme potansiyeline sahip bir ekonomi olduğu için yatırım yaptıklarını açıkça ifade ettiler” dedi.

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta Arap Bankalar Birliği’nin düzenlediği “Arap ve Uluslararası Bankalar Arasında İşbirliği İçin Lobi” konferansına katılan Hüseyin Aydın, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Konferansa katılmak üzere Lübnan’da bulunan Arap dünyasındaki bankaların üst düzey yetkilileri ile görüştüğünü belirten Aydın, bölgedeki ve Türkiye’deki gelişmeleri karşılıklı olarak değerlendirdiklerini dile getirdi.

Hüseyin Aydın, bankacılık sektörünün bölgesel ve küresel ilişkilere önem verdiğini, özellikle Orta Doğu ve Körfez ülkelerindeki bankalar ile giderek daha fazla finansal işlem ve proje yatırımı yaptıklarını ifade etti. Aydın, Türkiye’nin bölgedeki Arap ülkeleriyle olan finansal ilişkilerinin geliştirilmesi için ortak çaba harcanması gerektiğini söyledi.

Bölgedeki bankaların Türkiye bankacılık sektöründeki payının düzenli bir artış gösterdiğini ve yüzde 12’yi aştığını vurgulayan Aydın, bölge bankacılarının Türkiye'yi çok yakından izledikleri bilgisini paylaştı.

Türkiye’nin ekonomik göstergelerin orta ve uzun vadede değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Aydın, “Görüştüğümüz bankacılar ve yetkililer, ülkemize uzun dönemde yüksek büyüme potansiyeline sahip bir ekonomi olduğu için yatırım yaptıklarını açıkça ifade ettiler” diye konuştu.

Temaslarında Türkiye'ye olan ilginin sadece bankacılıkla sınırlı kalmadığını gördüğünü aktaran Aydın, “Her alanda iş birliği imkanlarının değerlendirilmekte olduğunu gözlüyoruz. Önemli olan finansal iş birliğinin daha fazla ticarete ve yatırıma dönüşmesi.” değerlendirmesinde bulundu.

Arap Bankalar Birliği Başkanı Muhammed el-Cerrah es-Sabah ve birlik üyelerini İstanbul’da ortak bir toplantıya davet ettiğini ve olumlu cevap aldığını söyleyen TBB Başkanı Aydın, “Bölgesel ilişkilerin çok daha önemli hale geldiği bu dönemde sermaye birikimi olan bölgenin ihtiyaç duyduğu teknik bilgi ve iş gücü arzı Türkiye'deki girişimciler tarafından karşılanabilir. Bankalar olarak bu alanda katkı vermeye hazırız.” ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×