Antik kentte 2 bin 800 yıl sonra meclis toplantısı

- Söke Belediyesi Meclisi, 2 bin 800 yıllık Priene Antik Kenti'nin meclis binasında toplandı - Söke Belediye Başkanı Toyran: - "Döneminde kent konseyinin toplandığı ve meclis olarak kullanıldığı antik salonda Söke Belediyesi olarak yıllar sonra meclis toplantısını gerçekleştirdik"

Antik kentte 2 bin 800 yıl sonra meclis toplantısı
06 Mayıs 2016 Cuma 18:58

AYDIN (AA) - Söke Belediyesi Meclisi, 2 bin 800 yıllık Priene Antik Kenti'nin meclis binasında toplantı yaptı.

Söke Belediyesi, yaklaşan turizm sezonuna dikkati çekmek amacıyla mayıs ayı meclis toplantısını Güllübahçe mahallesindeki antik kent Priene'de gerçekleştirdi.

Yoğun katılımın olduğu toplantıda gündemdeki konular görüşülüp karara bağlandı.

Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, antik kente ilgi çekmek için önceki yıllarda çeşitli etkinlikler gerçekleştirdiklerini, bu yıl da meclis binasında belediye meclisi toplantısını gerçekleştirdiklerini belirtti.

Toyran, şöyle devam etti:

"Amacımız, hem değişik bir ortamda meclisimizi yapmak hem de ilgi ve alakayı buraya çekmekti. Sökeli olup burayı bilemeyen vatandaşlarımız var. Antik dönemde kent konseyinin toplandığı ve meclis olarak kullanılılan binada, Söke Belediyesi olarak yaklaşık 2 bin 800 yıl sonra meclis toplantısını gerçekleştirdik. Antik kentin dönemin önemli liman merkezi, ayrıca planlı ve düzenli şehirciliğin başlangıç noktalarından biri olduğundan bahsediliyor. New York'un şehir planının antik kentin şehir planından alındığı söyleniyor."

Toyran, ilçenin tarihi yerlerine dikkati çekmek amacıyla bu tür etkinlikleri sürdüreceklerini kaydetti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×