Annesi tarafından işkence yapılan çocuk

- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Ankara'da daha önce devlet koruması altında bulunan, daha sonra yeniden ailesine verilen çocuğun annesinden şiddet görmesine ilişkin süreçte ihmal ve kusuru bulunanlara yönelik soruşturma başlattı - Şiddet mağduru çocuğun tedavisinin bakanlık uzmanlarının refakatinde hastanede yapıldığı ve taburcu edilmesinin ardından psikososyal durumuna en uygun kuruluşa yerleştirileceği belirtildi

Annesi tarafından işkence yapılan çocuk
01 Ekim 2016 Cumartesi 18:41

ANKARA (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Ankara'da daha önce devlet koruması altında bulunan ve daha sonra yeniden ailesine verilen çocuğun annesi tarafından şiddete maruz bırakılmasına ilişkin süreçte ihmal ve kusuru bulunanlara yönelik soruşturma başlattı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bugün bazı medya organlarında "Kocasına benzediği için işkence yaptığı öz evladını öldü diye hastaneye bıraktı." başlığıyla verilen haberler üzerine kamuoyunun bilgilendirilmesi gereğinin doğduğu belirtildi.

Çocuğun anne ve babasının ayrılması sonrasında kardeşi ile birlikte mahkeme kararıyla koruma altına alındığı belirtilen açıklamada, "Çocukların annesi A.Ö, rahatsızlıkları ile ilgili tedavi görerek bir iş bulduğunu ve yeni bir başlangıç yapmak istediğini belirterek B.E.Ö. ve kardeşi M.B.Ö’yü tekrar yanına almayı talep etmiştir. Bunun üzerine gerekli sosyal incelemeler yapılmış, annenin tedavi olarak yeni bir iş bulduğu ve sosyal durumunun uygun olduğu anlaşılarak, B.E.Ö. ve kardeşi M.B.Ö. 2016 yılı başında 'Evde Bakım Desteği' de sağlanarak anne yanında kalmaya başlamışlardır." ifadelerine yer verildi.

Annesinden gördüğü şiddet sonucunda çocuğun hastaneye yatırılması üzerine bakanlığın derhal olaya müdahil olduğu aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Çocuğumuzun tedavisi uzmanlarımızın refakatinde hastanede yapılmaktadır. Taburcu edildikten sonra, içinde bulunduğu psikososyal durum gözetilerek, durumuna en uygun kuruluşumuza yerleştirilecektir.

Çocuğumuzun kardeşi M.B.Ö. herhangi bir fiziksel şiddet görmemiştir, şu anda bakanlığımıza bağlı bir kurumda koruma ve bakım altındadır. Çocuğumuzun aileye dönüş sürecinde ve sonrasında yapılan mesleki ya da hukuksal uygulamalardaki eksiklikler, bakanlığımızca derhal soruşturma altına alınmıştır. Soruşturma sonucunda ihmali veya kusuru görülenler bulunması halinde haklarında gerekli yasal işlemler gerçekleştirilecek ve kamuoyu aydınlatılacaktır."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×