Ankara-Doha "Kardeş Kent Protokolü" imzalandı

- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek ile Katar Belediye ve Çevre Bakanı Rumaihi "Kardeş Kent Protokolü"ne imza koydu

Ankara-Doha
23 Ağustos 2016 Salı 14:55

ANKARA (AA) - Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile Katar Belediye ve Çevre Bakanı Muhammed Bin Abdullah El Rumaihi, iki ülkenin başkentleri arasındaki "Kardeş Kent Protokolü"nü imzaladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesindeki imza töreninde konuşan Gökçek, Katar Belediye ve Çevre Bakanı Rumaihi ve beraberindeki heyeti ağırlamaktan dolayı memnuniyet duyduğunu belirtti.

Melih Gökçek, Türkiye'nin derin, tarihi ve kültürel bağlarının bulunduğu dost ve kardeş ülke Katar'ın başkenti Doha ile Ankara arasında "kardeş kent protokolü"nü imzalamak üzere bir araya geldiklerini kaydederek, "Türkiye ile Katar arasında siyasi, ekonomik ve kültürel alanlarda çok güzel ilişkiler bulunmaktadır. Özellikle bölgemizde yaşanan siyasi sorunların çözümü için 2 ülke arasında en üst düzeyde tam bir iş birliği bulunmaktadır." diye konuştu.

İş adamlarının yaptıkları yatırımlarla ülkelerin gelişmesine ve halkların refahının yükselmesine önemli derecede katkıda bulunduklarını kaydeden Gökçek, "Başkentler olarak bu güzel iş birliklerini taçlandırmak amacıyla şehirlerimiz arasında bilgi ve tecrübe paylaşımlarına imkan verecek ve halklarımız arasındaki dostluğun geliştirilmesine vesile olacak kardeşlik protokolünü hayata geçirmiş olacağız." dedi.

Bundan sonra her konuda daha çok iş birliği yapacaklarına inandıklarını belirten Melih Gökçek, Katar ve ülkenin başkenti Doha bölgesinin çok hızlı geliştiğini, altyapı ve üst yapı projeleriyle dikkati çeken bölgenin uluslararası yatırımcılar için de cazibe merkezi olduğunu söyledi.

Gökçek, "Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak yaptığımız projelerle hem Türkiye'de hem de dünyada bir çok ilki gerçekleştirerek örnek bir belediye olmanın gayreti içerisindeyiz. Protokolün imzalanmasıyla beraber, böylesine önemli iki tecrübenin bir araya gelmesi her 2 kentin halklarının yararına olacak, pek çok faaliyet için de temel teşkil edecektir." şeklinde konuştu.

- "Doha, 'akıllı şehir' ve teknolojik bir şehirdir"

Katar Belediye ve Çevre Bakanı Mohammed Bin Abdullah El Rumaihi ise Ankara'da ve Türkiye'de bulunmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi.

Rumaihi, Doha'nın gelişmiş bir "akıllı şehir" olduğunu belirterek, "Doha, çok yüksek teknoloji ile donatılmış, birtakım teknolojilerin uygulandığı bir şehirdir. Ayrıca Katar devletinin desteğiyle daha gelişmiş bir başkent olarak dünyadaki başkentler arasında gerek hizmet, gerek altyapı açısından en iyi yere ulaşması için de büyük destek vardır. Ben, bu 2 şehir arasında anlaşmaya imza atacağım için çok mutluyum. Bu anlaşma her iki tarafın birbirinin deneyiminden faydalanması için vesile olacaktır, bu da başkentleri daha da ileriye götürecektir." ifadelerini kullandı.

Protokolün 2 şehir arasındaki ağaçlandırma ve tarım alanı açısından da faydalı olacağını belirten Mohammed Bin Abdullah El Rumaihi, anlaşmanın bir an önce uygulamaya geçmesini de temenni etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×