Amasya'da 152 yıllık ramazan geleneği

- İftar ve sahur saatlerinde tarihi Harşena Kalesi'ne çıkarak konser veren bando ekibi, 152 yılllık geleneği bu ramazanda da sürdürdü - 1,5 asırdır kullanılan ramazan topunu Belediye Başkanı Özdemir ateşledi

Amasya'da 152 yıllık ramazan geleneği
06 Haziran 2016 Pazartesi 22:40

AMASYA (AA) - Amasya'da ramazan ayı boyunca iftar ve sahur saatlerinde tarihi Harşena Kalesi'ne çıkarak konser veren belediye bandosu, 152 yıllık geleneği bu ramazanda da devam ettirdi.

Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Harşena Kalesi'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, elektriğin olmadığı dönemlerde vatandaşlara, iftar ve sahur vakitlerinin yaklaştığının bu yolla hatırlatıldığını söyledi.

152 yıldır sürdürülen geleneği yaşattıklarını ifade eden Özdemir, şöyle konuştu:

"Amasya'da uzun zamandır sürdürülen bir geleneği devam ettirmek için bu yıl da Harşena Kalesi'ne çıktık. Bandomuz iftar ve sahur vaktinden önce kaleye çıkarak seslendirdikleri güzel parçalarla iftar ve sahur vaktinin geldiğini vatandaşlara müjdeliyorlar. Amasya'da ramazan gelenekleri yaşatılıyor ve coşkulu bir şekilde geçiyor. Ben bandomuzki arkadaşlara teşekkür ediyorum, gece gündüz demeden ellerindeki müzik aletleriyle bu kaleye çıkıyorlar ve bu geleneği devam ettiriyorlar."

Amasya'da gerçekleşen ramazan etkinlikleri şehrin tarihi yapısına ve aslına uygun olarak icra edildiğini vurgulayan Özdemir, "Bütün vatandaşlarımızı bu nostaljiyi ve coşkuyu yaşamaları için Amasya'ya davet ediyorum. Ramazan ayında bütün vatandaşlarımızı Amasya'ya bekliyoruz, buyursunlar gelsinler bu güzellikleri hep beraber yaşayalım." dedi.

Bando ekibinin şefi Osman Kiraz ise her sene sahur ve iftar öncesinde kaleye çıkıp görevlerini icra ettiklerini anlatarak "Halkımızın istedikleri parçaları çalmaya çalışıyoruz. Bu sene yaşanan sıkıntılardan dolayı kahramanlık türküleri ve marşları çalmaya çalışıyoruz. Atalarımızdan aldığımız bu emaneti, elimizden geldiğince sürdüreceğiz ve çocuklarımıza, torunlarımıza devredeceğiz." dedi.

Bu arada 1860'lı yıllarda Amasya Mutasarrıfı Ziya Paşa tarafından iftar ve sahur vakitlerini kent sakinlerine duyurmak üzere kullanılmaya başlanan ramazan topunu, bu kez Belediye Başkanı Özdemir ateşledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×