Almanya sınır kontrollerini sürdürecek

- Almanya İçişleri Bakanı Maiziere: "Federal polis sınır kontrollerini görünür ve etkili bir şekilde sürdürecek"

Almanya sınır kontrollerini sürdürecek
10 Mayıs 2016 Salı 19:46

BERLİN (AA) – Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, sığınmacıların ülkeye girişlerini sınırlandırmak amacıyla Almanya'nın geçen yılın eylül ayında başlattığı sınır kontrollerini sürdüreceğini söyledi.

Maiziere, bugün Berlin’de yaptığı açıklamada, Avrupa'da sınır kontrollerinin yapılmadığı Schengen Bölgesi’nin oluşmasının Avrupa Birliği’nin (AB) en büyük kazanımlardan biri olduğunu belirtti.

Özgürce seyahat edilmesinin sürdürülebilmesi için ellerinden geleni yaptıklarını, ancak bu konuda güvenlik risklerinin ortaya çıkmaması gerektiğini ifade eden Maiziere, AB’nin dış sınırlarının etkili bir şekilde korunmasını istedi.

"AB'nin dış sınırlarının korunması için çalışıyoruz. Ancak henüz bu noktada değiliz. Bundan dolayı Avrupa hukuku ile uyumlu bir şekilde ulusal sınırların kontrol edilmesinin sürdürülmesine ihtiyaç var" diyen Maiziere, bundan dolayı AB Komisyon’un bu hafta içinde bu yönde bir karar alacağını açıklamasını memnuniyetle karşıladığını kaydetti.

Kendisinin de bu çerçevede karar vereceğini vurgulayan Maiziere, "Federal polis sınır kontrollerini görünür ve etkili bir şekilde sürdürecek." ifadesini kullandı.

AB ülkelerinin kimin kendi sınırlarından girip, kimin çıktığını bilmeleri gerektiğini belirten Maiziere, bunun için de Avrupa düzeyinde bilgilerin paylaşılması gerektiğini kaydetti.

Maiziere, İtalya ve Avusturya arasındaki Brenner sınır kapısında yapılması öngörülen kontrollerle ilgili olarak da, "Brenner’in kapanmaması için elimizden geleni yapacağız." dedi.

Bu konudaki kararın İtalya’ya bağlı olduğunu vurgulayan Maiziere, İtalya’nın taahhütlerini yerine getirmesi ve Dublin Anlaşması'nı uygulaması durumunda sınırın kapanmasının söz konusu olmayacağını kaydetti.

Almanya 13 Eylül 2015 tarihinde sığınmacıların sayısını azaltmak ve ülkeye düzenli bir şekilde girişleri sağlamak amacıyla geçici sınır kontrollerine başlamıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×