Almanya Savunma Bakanı Leyen Irak'ta

- Almanya Savunma Bakanı Leyen: - "DAEŞ'le mücadelede Irak'a askeri desteği artırmaya hazırız" - "Irak 3 ayrı meydan okumayla karşı karşıya. İlki DAEŞ'in mağlup edilerek Irak topraklarından sürülmesi, ikincisi ülkenin toprak bütünlüğünün korunması ve son olarak sığınmacı dalgasının kontrol altına alınması"

Almanya Savunma Bakanı Leyen Irak'ta
23 Eylül 2016 Cuma 00:12

BAĞDAT (AA) - Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen'in, Irak'a DAEŞ'le mücadelede askeri desteği artırma sözü verdiği bildirildi.

Irak Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, resmi temaslarda bulunmak üzere ülkeyi ziyaret eden Leyen, Genelkurmay Başkanı Osman el-Ganimi, Cumhurbaşkanı Fuad Masum, Meclis Başkanı Selim el-Cuburi ve bakanlıkta bazı yetkili isimlerle bir araya geldi.

Ganimi ile görüşen Loyen, ülkesinin, terör örgütü DAEŞ'le mücadelesinde "silahlanma, tatbikat ve donanma" alanında Irak'a askeri desteği artırmaya hazır olduğunu, terörle mücadele, askeri tıp, askeri mühendislik ve patlayıcı maddelerle mücadele meselelerinde de ülkeye desteğini sürdüreceğini belirtti.

Loyen, "Irak 3 ayrı meydan okumayla karşı karşıya. İlki DAEŞ'in mağlup edilerek Irak topraklarından sürülmesi, ikincisi ülkenin toprak bütünlüğünün korunması ve son olarak sığınmacı dalgasının kontrol altına alınması" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada da Cumhurbaşkanı Masum'un, Loyen ile görüşmesinde, Irak ile Almanya da dahil uluslararası koalisyon güçlerinin, DAEŞ'in hezimete uğratılması için ortak işbirliğini derinleştirmesi gerektiğini vurguladığı kaydedildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×