Alman üreticilerin yüzde 38’i Brexit'ten endişeli

-Ifo’nun anketine göre, Alman üretici firmaların yüzde 38’i Birleşik Krallık'ın AB’den ayrılmasının işlerini olumsuz etkileyeceğinden endişe duyuyor

Alman üreticilerin yüzde 38’i Brexit'ten endişeli
22 Haziran 2016 Çarşamba 12:50

FRANKFURT (AA) - Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), Alman üreticilerin üçte birinden fazlası Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliğinden ayrılmasının (Brexit) işlerini olumsuz etkilemesinden korkuyor.

Ifo’nun 6-21 Haziran tarihlerinde Almanya’daki bin 478 üretici şirketle gerçekleştirdiği ankete göre, Alman üreticilerin yüzde 38’i olası bir "Brexit" durumunun işlerini olumsuz etkilemesinden endişe ediyor.

Ankete katılan üretici firmaların yüzde 61'i "Brexit"in işlerine herhangi bir etki yapmasını beklemezken, yüzde 1'i bunun olumlu etki yapacağını öngörüyor.

Ankete göre, özellikle 500'den fazla çalışanı olan büyük şirketler, Birleşik Kralık'taki referandumunun sonuçlarıyla ilgili endişeli ve bu şirketlerin yüzde 53'ü Brexit'in faaliyetlerini olumsuz etkileyeceği kanaatinde. İhracat yapan üreticiler için ise bu oran genel ortalamanın hafif üzerinde yüzde 41 seviyesinde ölçüldü.

Brexit'in olumsuz etkilerinden korkan elektronik sanayi sektöründeki şirketlerin payı da yüzde 52 ile genel ortalamadan yüksek gerçekleşti. Söz konusu oran otomotiv sektöründe yüzde 49, metal sektöründe yüzde 45 ve makine-ekipman imalatı sektöründe yüzde 43 olarak belirlendi. Bu oran kimya sektöründe 39, gıda, içecek ve tütün sektöründe 28, tekstil, giyim ve deri ürünleri sektöründe ise yüzde 21 olarak kaydedildi.

İngiliz halkının Birleşik Krallık'ın AB'de kalıp kalmamasını oylayacağı kritik referandum yarın yapılacak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×