"Ahlaki değerlere aşırı önem vermesi" nedeniyle elendi

- Çocukluğundan beri asker olma hayali ve hedefiyle yaşayan Ali Nadir Gül, sözleşmeli subaylık sınavlarında yüksek performans göstermesine rağmen, FETÖ'cü olduğundan şüphelendiği GATA'daki komisyonun verdiği olumsuz rapor nedeniyle elendi - Gül: - "GATA'da 3 doktorun olduğu kurula girdim. Bana, 'Çözdüğün teste göre normal düzeyin üstüne çıkmışsın. Kendini iyi göstermeye çalışmışsın' dediler. Ancak sadece tek teste göre bunu yaptılar. Halbuki kıyas için birden fazla test olması gerekiyordu ama tek testle bu sonuca vardılar. Sonra sorular sordular. 'Komutanın sana bir zarf içinde birini öldürme emri verse, bunu yapar mısın?' diye sordular. 'Türkiye bir hukuk devleti. Suç teşkil eden ve hukuka aykırı hiçbir emri yapmam' dedim" - "Dışarı çıktım. 10 dakika sonra rapor verdiler. Raporda hiçbir ruhsal sorunum olduğu tespiti yok ama ne hikmetse, 'Ahlaki değerlere aşırı önem verme, mükemmeliyetçi olma, düzensizliğe tahammül edememe' gibi özelliklerimden dolayı 'narsistik yaralanmaya yatkın olduğum' sonucuna vardılar ve bu rapordan dolayı subay olmama izin vermediler"

10 Ağustos 2016 Çarşamba 12:51

İSTANBUL (AA) - HALİL İBRAHİM BAŞER - Çocukluğundan beri asker olma hayali kuran Ali Nadir Gül, sözleşmeli subaylık sınavında yüksek performans göstermesine rağmen Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi olduğundan şüphelendiği GATA'da katıldığı muayene komisyonunun "Ahlaki değerlere aşırı önem verme, mükemmeliyetçi olma" gibi özelliklerinin tespitine yer verdiği olumsuz raporu nedeniyle elendiğini savundu.

Çocukluğundan beri askerliğe ilgi duyan, bayramlıklarını hep askeri kıyafetlerden seçip, çocukluğu boyunca asker, silah gibi oyuncaklarla oynayan Gül (23), bu hayalini gerçekleştirmek için Sözleşmeli Subaylık Sınavına katıldı.

Birçok sınavda başarılı olan Gül, FETÖ'cü olduklarından şüphelendiği GATA'daki komisyonun, psikoloji alanında verdiği olumsuz rapor üzerine elendi.

Gül, FETÖ'nün darbe girişimiyle ortaya çıkan bilgilerden sonra, kendisini haksız yere eledikleri düşüncesiyle söz konusu kişiler hakkında Başbakanlık ve Genelkurmay Başkanlığına şikayette bulundu.

- "Yüzüme bile bakmadan rapor verdi"

Ali Nadir Gül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sözleşmeli Subaylık Sınavı kapsamında bir takım gariplikler yaşadığını belirtti.

Önce her şeyin yolunda gittiğini ifade eden Gül, daha sonra yaşadığı sıkıntıları şöyle anlattı:

"Mesela, rapor için gönderdikleri psikoloji doktoru, yüzüme bile bakmadan adımı, soyadımı ve hangi okulu bitirdiğimi sordu. Cevap verdikten sonra da dışarı çıkmamı istedi. En fazla 15 saniye sürdü. Ben de 'Nasılsa sorun yok. Herhalde o da olumlu rapor vereceği için böyle yaptı' diye düşündüm. Ancak tam tersi oldu ve psikolojimin uygun olmadığı gerekçesiyle elendim. İtiraz ettikten sonra gönderdikleri doktorlar, yeterliliğimi ölçtüler. 'Sağlıklı olduğumu ve böyle bir karar verilmesini çok saçma bulduğunu ve buna şaşırdıklarını' söylediler."

Gül, hakem hastane olarak sevk edildiği GATA’da Minnesota testine girdiğini aktardı. Testin ardından 3 doktorun olduğu kurula girdiğini dile getiren Gül, şunları anlattı:

"Bana, 'çözdüğün teste göre normal düzeyin üstüne çıkmışsın. Kendini iyi göstermeye çalışmışsın' dediler. Kıyas için birden fazla test olması gerekiyordu ama tek testle bu sonuca vardılar. Sonra, 'Komutanın sana bir zarf içinde birini öldürme emri verse, bunu yapar mısın?' diye sordular. 'Türkiye bir hukuk devleti. Suç teşkil eden ve hukuka aykırı hiçbir emri yapmam' dedim. Başka sorular da sordular. 10 dakika sonra rapor verdiler. Malum nedenlerden dolayı 'narsistik yaralanmaya yatkın olduğum' sonucuna vardılar. Bu rapordan dolayı da subay olamadım."

Gül, ilk başta FETÖ gibi bir yapılanmanın aklına gelmediğini ancak darbe girişiminden sonra birçok gerçeğin ortaya çıktığını vurguladı.

Kendisinin de elenmesiyle ilgili içine şüpheler düştüğünü dile getiren Gül, "Çünkü elenme nedenlerim çok komik. Başka bir nedenden olsa kabul ederdim ama bu nedenlerden elenmek hem zoruma gitti hem çok şaşırdım. Bu süreçte, yapılan muayenenin durum psikolojisinden çok, bir aidiyeti ölçmeye yönelik olduğunu anladım. Hakkımı sonuna kadar arayacağım." ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×