AB'den Belçika'nın patates kızartmasına güvence

- AB Komisyonu Baş Sözcüsü Schinas: - "Komisyonun hiçbir şekilde, tekrar ediyorum hiçbir şekilde, Belçika patates kızartmalarını ya da diğer patates kızartmalarını yasaklama niyeti yok"

AB'den Belçika'nın patates kızartmasına güvence
20 Haziran 2017 Salı 17:58

BRÜKSEL (AA) - Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun Baş Sözcüsü Margaritis Schinas, Belçika'nın geleneksel patates kızartmasını yasaklama gibi niyetlerinin olmadığını bildirdi.

Patates kızartması ile ilgili tartışma, Belçika'daki bir bölgesel hükümet yetkilisinin, AB'nin sağlık gerekçesiyle kızartma şeklinde değişikliğe gitmesini istediği iddiasıyla başladı. Yetkili, AB'nin kanser yapıcı elementlerin yok olması için patateslerin kızartılmadan önce yumuşayana kadar haşlanmasını istediğini öne sürdü.

Bu durumda, çiğ olarak iki kez kızgın yağa atılarak yapılan Belçika'ya özel geleneksel patates kızartmasının tadının ve yönteminin değişeceği belirtildi.

Konunun günlük basın toplantısında gündeme gelmesi üzerine AB Komisyonunun Baş Sözcüsü Schinas, "Komisyonunun hiçbir şekilde, tekrar ediyorum hiçbir şekilde, Belçika patates kızartmalarını ya da diğer patates kızartmalarını yasaklama niyeti yok." dedi.Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×