"9'uncu Uluslararası Öğrenci Buluşması" sona erdi

- Sakarya'da düzenlenen etkinlikte, kentte eğitim gören 58 ülkeden yabancı öğrenciler, yöresel kıyafet, bayrak ve haritalarıyla ülkelerini tanıttı

08 Mayıs 2016 Pazar 16:13

SAKARYA (AA) - Sakarya'nın Adapazarı ilçesinde, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) ve Yedirenk Uluslararası Öğrenci Derneğince düzenlenen "9'uncu Uluslararası Öğrenci Buluşması" etkinlikleri sona erdi.

Kent Meydanı'ndaki açılış programına katılan Sakarya Üniversitesinde (SAÜ) eğitim gören yabancı öğrenciler, açılan stantlarda yöresel kıyafet, bayrak ve haritalarıyla ülkelerini tanıttı.

Uluslararası Öğrenci Buluşması Yedirenk Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Mehmet Ali Akpınar, Uluslararası Öğrenci Buluşması'nın 9'uncusunu tertiplediklerini belirterek, bu buluşmaların Sakarya'da 4'üncü kez gerçekleştiğini söyledi.

Akpınar, 58 ülkenin öğrencilerinin bir araya geldiğini ifade ederek, "Ülkelerin çadırları, yöresel kıyafetleri, ülke tanıtım materyalleri, ülke haritaları, stantları, bayrakları, sahne etkinlikleri ve ülkelere has yemekler var. Bu çalışmalarla uluslararası öğrencilerin Türk halkı ile tanışıp kaynaşmasını hedefliyoruz. Bu çalışma 46 şehirde gerçekleşti. Türkiye dahil 7 ülkede yapıldı. Halkımız da bu öğrencileri kendi dilleriyle tanımış oluyor." diye konuştu.

Afganistanlı öğrenci Ferudun Anık da buluşma kapsamında yabancı öğrencilerin kendi kültür ve geleneklerini tanıttığını dile getirdi.

Ülkelerini temsil ettiklerini aktaran Anık, "Çok güzel bir duygu. Herkes ülkesini severek tanıtmak istiyor. Her ülke kendi gelenek ve tarihini tanıtıyor. Türkiye'de hiç yabancılık çekmiyoruz. Bu etkinliklerin devamını diliyorum." dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×