9. Çorlu Tarım Fuarı

- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Daniş: - "Üretimde gelişmeler sağlayacak çalışmalar yapmaktayız. 2017 yılından itibaren, ekolojik ve ekonomik olarak, en uygun havzalarda üretimi arttıracak, havza ve ilçe bazlı destekleme modeline tümden geçilecektir"

9. Çorlu Tarım Fuarı
03 Ağustos 2016 Çarşamba 23:12

TEKİRDAĞ (AA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, "Üretimde gelişmeler sağlayacak çalışmalar yapmaktayız. 2017 yılından itibaren, ekolojik ve ekonomik olarak, en uygun havzalarda üretimi arttıracak, havza ve ilçe bazlı destekleme modeline tümden geçilecektir." dedi.

Çorlu Fuar Alanı'nda düzenlenen 9. Çorlu Tarım Fuarı'nın açılışına katılan Daniş, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, 80 milyona ulaşan nüfusun gıda ihtiyacını karşıladığı gibi, 193 ülkeye de tarımsal ürün ihraç eden bir ülke haline geldiğini söyledi.

Bu alanda yaşanan gelişmeler sonucunda tarım ürünlerinde, ihracatın 4 milyar dolardan 17 milyar dolara yükseldiğini ifade eden Daniş, ''Tüm bu başarılarımızda şüphesiz, Tekirdağ çiftçisinin ve üreticisinin katkıları da bulunmaktadır. Tekirdağ ilimiz, hem tarım hem de tarıma dayalı sanayinin önemli bir merkezi konumundadır. Çiftçilerimizin alın teriyle ürettiği ürünler, bu bölgede kurulan sanayi tesislerinde katma değeri yüksek ürünlere dönüştürülerek tüm dünyaya ihraç edilmektedir.'' diye konuştu.

Mehmet Daniş, Trakya çiftçisinin bilinçli olduğunu, dünya ortalamasının üzerinde üretim yaptığını belirterek, bu durumun da birçok ülkeye örnek olarak gösterildiğini aktardı.

Ayçiçek, buğday, kanola ve diğer bazı bitkilerin üretiminde, Tekirdağ genelinde ciddi bir artış görüldüğünü dile getiren Daniş, ''Üretimde gelişmeler sağlayacak çalışmalar yapmaktayız. 2017 yılından itibaren, ekolojik ve ekonomik olarak, en uygun havzalarda üretimi arttıracak, havza ve ilçe bazlı destekleme modeline tümden geçilecektir. Yeni model ile tarımsal desteklerin rasyonel yönlendirici ve etkin bir şekilde kullanılarak üretimi arttırmayı, toprak ve su kaynaklarımızı koruyarak sektörde sürdürülebilirliği sağlamayı, her havzada en verimli ve en karlı şekilde üretilme imkanı olan ürünleri destekleyerek çiftçilerimizin gelirini yükseltmeyi istiyoruz.'' ifadesini kullandı.

Daniş ve beraberindekiler daha sonra stantları topluca gezerek, bazı tarım ürünleri hakkında bilgi aldı.

Açılış törenine Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Metin Akgün, Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç, Ergene Kaymakamı Fatih Kızıltoprak ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çiftçiler katıldı.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×