27. Afrika Birliği Zirvesi hazırlık toplantıları

- 27. Afrika Birliği Zirvesi hazırlık toplantıları Ruanda'nın başkenti Kigali'de başladı - Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Zuma: - "Bu zirvede geçmiş dönem değerlendirilecek, siyasi ve ekonomik entegrasyonun oluşturulması ve Afrika ülkeleri arasında daha fazla birlik ve dayanışma kurulması için yol haritası belirlenecek."

27. Afrika Birliği Zirvesi hazırlık toplantıları
10 Temmuz 2016 Pazar 18:05

KİGALİ (AA) - 27. Afrika Birliği Zirvesi hazırlık toplantıları bugün Ruanda'nın başkenti Kigali'de başladı.

Afrika Birliği'ne (AU) üye ülkelerin daimi temsilcileri bugün gerçekleştirdikleri toplantıda, terör, Afrika Birliği Komisyonu'na yeni başkan seçilmesi ve 13-15 Temmuz'da Dışişleri Bakanları Yürütme Kurulu'nun gerçekleştireceği toplantıya sunulacak zirve gündemini ele aldı.

Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Nkosazana Dlamini-Zuma, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, yapılacak zirvenin önemli ve belirleyici olduğunu belirterek, "Bu zirvede geçmiş dönem değerlendirilecek, siyasi ve ekonomik entegrasyonun oluşturulması ve Afrika ülkeleri arasında daha fazla birlik ve dayanışma kurulması için yol haritası belirlenecek." dedi.

Kara kıtanın kendi kendine yetebileceğine dikkati çeken Dlamini-Zuma, mal, birey ve enerjinin serbest geçişi sağlanmadan ve kıta ülkeleri arasındaki eğitim politikaları birbiriyle uyumlu hale getirilmeden entegrasyonun sağlanamayacağını vurguladı.

Dlamini-Zuma, Afrika ülkelerindeki yatırımların sadece yabancı ülkelere açılmasıyla kalkınmanın sağlanamayacağına işaret ederek, bu ülkelere, pazarlarını Afrika ülkelerine de açma çağrısı yaptı.

Çad'ın Afrika Birliği Daimi Temsilcisi Şerif Muhammed Zeyn ise 27. Afrika Birliği Zirvesi'nde özellikle 2017 Afrika Birliği bütçesi ve birliğin 2063 vizyonunun ilk on yıllık bölümünde takip edilecek çalışma metodunun değerlendirileceğini söyledi.

"2016'da Afrika'da insan hakları ve kadın hakları" temasının işleneceği 27. Afrika Birliği Zirvesi'nin 17 Temmuz'da düzenlenmesi planlanıyor.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×