"25 Mayıs Afrika Günü"

- Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan: - "Afrika Evi din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın kadınların sorunlarına duyarlılığımızın ifadesidir, kardeşliğimizin nişanesidir. Kar amacı gütmeksizin buradan elde edilecek tüm gelir, Dışişleri Bakanlığımızın ve sivil toplum kuruluşlarımızın nezaretinde Afrikalı kadınlara gönderilecektir" - "Bu yönüyle Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi bir hayır çarşısıdır. Afrikalı kadınların aile bütçesine katkı yanında eğitim ve sağlık sorunlarına mütevazi bir katkı olacaktır" - "Bu mekan, Afrikalılar için olduğu kadar bizim vatandaşlarımız için de dünyaya açılma vesilesi olacaktır. Bir fikirden bir proje doğdu, bir duygudan kardeşliğin evi inşa edildi"

25 Mayıs 2016 Çarşamba 18:07

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Afrika Evi din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın kadınların sorunlarına duyarlılığımızın ifadesidir, kardeşliğimizin nişanesidir. Kar amacı gütmeksizin buradan elde edilecek tüm gelir, Dışişleri Bakanlığımızın ve sivil toplum kuruluşlarımızın nezaretinde Afrikalı kadınlara gönderilecektir." dedi.

Emine Erdoğan, tüm dünyada kutlanan "25 Mayıs Afrika Günü" dolayısıyla tarihi Hamamönü semtinde kurulan Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi'nin açılış törenine katıldı.

Erdoğan, buradaki konuşmasına, "Hain terör saldırısında Van'da şehit edilen askerlerimize Allah'tan rahmet niyaz ediyorum, şehit ailelerimize sabırlar diliyorum, ülkemizin başı sağolsun." sözleriyle başladı.

Afrika Birliği'nin kuruluş gününün dünyada, "25 Mayıs Afrika Günü" olarak kutlandığını belirten Emine Erdoğan, bugünün Afrika halklarına hayırlar getirmesini diledi.

Emine Erdoğan, Ankara'nın tarihi Hamamönü semtinde, bir kültür buluşması yapılmasının heyecan verici olduğunu ifade ederek, Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi'nin, Türkiye'deki Afrika varlığı için bir buluşma mekanı olacağını söyledi.

Türkiye'nin, Afrika ile bin yıllık tarihi ilişkisi bulunduğunu, her Afrika seyahatinde bu ilişkinin tazelendiğini hissettiğini danlatanen Erdoğan, bu duyguyu şimdi Türkiye'de yaşamaktan ayrıca çok mutlu olduğunu, gönül köprüsünün her yerde kurulabileceğini dile getirdi.

Erdoğan, coğrafi uzaklığa rağmen kalplerinin her zaman Afrika ile bir olduğunu vurgulayarak, "Afrika Evi, kalplerimizin buluştuğu yer olacaktır. 2005'ten itibaren Türkiye-Afrika ilişkileri güçlenen bir seyir izlemektedir. Afrika açılım politikası derinleşerek Afrika ortaklık politikasına dönüşmüştür. Türkiye, kıtada etkin varlık gösteren ilk 4 ülkeden biridir. Sahraaltı Afrika'ya 2000 yılında 330 bin dolar kalkınma yardımı yapılırken, 2013'te bu rakam 193 milyon dolara çıkmıştır. Devletimiz, Afrika'ya kalkınma desteğini sürdürme kararlılığındadır, uluslararası alanda her zaman Afrika'nın sesi olacaktır." diye konuştu.

- "Afrika sorunlarına, Afrika çözümleri ülkemizin temel politikasıdır"

Erdoğan, Türkiye'nin Afrika'ya dair tek arzusunun, kıtanın barış ve istikrarına katkı sağlamak olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Afrika'nın kaynaklarının, yine Afrikalılara fayda sağlayacak şekilde geliştirilmesidir, sömürgeciliğin izlerinin olabildiğince silinmesidir. Bu nedenle, 'Afrika sorunlarına Afrika çözümleri', ülkemizin temel politikasıdır. Son 10 yılda, dünyanın en hızlı büyüyen 10 ekonomisinden 6'sı Afrika'dadır. Kıtanın istikbali parlaktır, yeraltı zenginlikleri ve genç nüfusuyla Afrika, büyük bir potansiyele sahiptir, ancak sömürge tarihinden kalan birikmiş sorunları mevcuttur. Kıta bugün onlarla yüzleşmektedir.

İç çatışmalar, darbeler, terör ve bunların sonucu ortaya çıkan istikrarsızlık, Afrika'nın gücünü elinden almıştır. Yoksulluk, nüfus artışı, salgın hastalıklar, birçok eğitim ve sağlık sorunu doğurmuştur. Dünyada yaşam süresi ortalaması 71 yıl iken, Afrika'da 56 yıldır. Ne yazık ki, tüm dünyada insanların yaşam süresi artarken, Afrika'da bunun tersi olmaktadır. Gayri safi hasılada dünya ortalaması 72.4 milyar dolarken, Afrika'da bu rakam 1.2 milyar dolardır. Bu uçurumun ortadan kalkması gerekir."

- "Elde edilecek tüm gelir Afrikalı kadınlara gönderilecek"

Afrika'da en büyük zorluğu kadınların ve çocukların yaşadığına dikkati çeken Erdoğan, Afrika'ya her gidişinde kadın sorunları alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ettiğini söyledi.

Emine Erdoğan, toplumun en korumasız grupları olan çocuklara ve yetimlere ulaşmaya çalıştığını belirterek, TİKA ve Kızılay gibi kurumların aracılığıyla destek verdiklerini anlattı. Afrika'ya son gidişinde yetimhaneleri ziyaret ettiğini hatırlatan Emine Erdoğan, "O çocuklar, hepimizin emanetidir. Onların geleceği, insanlığın sorumluluğundadır." dedi.

Geçen yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a refakaten gittiği bazı Doğu Afrika ülkelerinden, "Afrikalı kadınlar için ne yapabiliriz?" sorusuyla döndüğünü ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Çünkü öğrendim ki kadınların el emeği ürünleri, hak ettiklerinin çok altında bir değerde ihraç ediliyor. Batılı ülkelerde pahalı butiklerde satışa sunuluyor. Bir nevi, emek sömürüsü yapılıyor. Bu gerçekten hareketle el emeği, göz nuru ürünlerin hak ettikleri değerde, ülkemizde satışa sunulabileceği fikri ortaya çıktı. Yani Afrika El Sanatları Pazarı, adil bir pazar anlayışıyla kurulmuştur. Dışişleri Bakanlığımızın koordinasyonu, MÜSİAD, TİKA, Türk Hava Yolları ve Bem-Bir-Sen gibi kuruluşlarımızın desteğiyle proje hayata geçti.

Afrika Evi din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın kadınların sorunlarına duyarlılığımızın ifadesidir, kardeşliğimizin nişanesidir. Kar amacı gütmeksizin buradan elde edilecek tüm gelir, Dışişleri Bakanlığımızın ve sivil toplum kuruluşlarımızın nezaretinde Afrikalı kadınlara gönderilecektir. Bu yönüyle Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi bir hayır çarşısıdır. Afrikalı kadınların aile bütçesine katkı yanında, eğitim ve sağlık sorunlarına mütevazi bir katkı olacaktır."

- "Bir fikirden bir proje doğdu, bir duygudan kardeşliğin evi inşa edildi"

Emine Erdoğan, eğitimin Afrika'nın yegane kurtuluş yolu olduğunu ifade ederek, Türkiye'de 5 bin 437 Afrikalı öğrencinin yüksek öğrenim gördüğünü söyledi. Ayrıca 116 öğretim görevlisinin ülkedeki üniversitelerde görev yaptığını kaydeden Erdoğan, Afrikalıların, Türk toplumuna zenginlik kattığını, kıta ile ilişkileri güçlendirdiğini dile getirdi.

"Onlar bizim emanetimizdir, dileriz ki Afrika Kültür Evi, onlar için de bir buluşma mekanı, kültürel birikimleri paylaşmaya vesile olsun." diyen Emine Erdoğan, şöyle devam etti:

"Şimdilik küçük bir Afrika kitaplığımız var. Katkılarınızla büyüyeceğini, zaman içinde Afrika çalışmaları için başvuru merkezi olacağını umuyorum. Öte yandan Afrika misyonlarımız için de burası bir buluşma mekanıdır. Yapılacak ülke günleriyle Afrika ülkelerinin birbirinden zengin mutfak kültürünü, giyim kuşam tarzını, el sanatlarını vatandaşlarımız tanıma imkanı bulacaktır. Bu mekan, Afrikalılar için olduğu kadar bizim vatandaşlarımız için de dünyaya açılma vesilesi olacaktır. Bir fikirden bir proje doğdu, bir duygudan kardeşliğin evi inşa edildi. Fikirleri besleyip, duygudaşları da bulunca, yapılamayacak şey yok."

Erdoğan, Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi'ne destek veren Dışişleri Bakanlığı başta olmak üzere, diplomatik misyon şeflerine ve sefirelerine, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'ne (MÜSİAD), Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı'na (TİKA), Türk Hava Yolları, Bem-Bir-Sen ve Altındağ Belediyesine teşekkür etti.

Törene, Erdoğan'ın yanı sıra Başbakan Binali Yıldırım'ın eşi Semiha Yıldırım ile kabinedeki bakanların eşleri, AK Partili kadın vekiller, MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Fuat Oktay, TİKA Başkanı Serdar Çam ile AK Parti Merkez Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam katıldı.

Etkinlikte öncelikle konuklara Afrika el emeği ürünlerinin, Türkiye'de pazarlanmasına ilişkin tanıtım filmi izletildi, ardından Afrikalı öğrencilerden Aneximenes Pereira kısa bir konuşma yaptı. Salihat Mohammed Abebe de şair Sezai Karakoç'un "Ey Sevgili" isimli şiirini Türkçe okudu.

MÜSİAD Başkanı Olpak, Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ile bazı ülkelerin devlet başkanlarının eşleri de kısa birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından Emine Erdoğan, Semiha Yıldırım ve konuklarla aile fotoğrafı çektirdi.

Erdoğan ve Yıldırım, daha sonra Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi'nin açılışını gerçekleştirip, katılımcılarla alışveriş yaptı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×