14. Chicago Türk Festivali'nde "çarık" sürprizi

- "Hollywood filmlerinin çarıkçısı" Kopar: - "Her gelişimde Amerikalıların çarığa ilgisinin daha da arttığını gözlemliyorum. Çarığın hakiki deri ve bir spor ayakkabısından bile daha rahat olması Amerikalıların ilgisini çekiyor"

14. Chicago Türk Festivali'nde
27 Ağustos 2016 Cumartesi 08:02

CHICAGO (AA) - ABD'de devam eden 14. Chicago Türk Festivali’nde açılan "çarık standı", Amerikalılardan yoğun ilgi görüyor.

Harry Potter, Yüzüklerin Efendisi ve Truva gibi dünyaca ünlü filmlere özel ayakkabılar üreten Kahramanmaraşlı çarık ustası Hüseyin Kopar, hazırladığı çarık koleksiyonu ile Daley Meydanı’nda devam eden geleneksel festivale katıldı.

Festivalin ilk iki gününü AA muhabirine değerlendiren Kopar, Amerikalıların çarık standına gösterdiği ilginin memnuniyet verici olduğunu söyledi.

"Hollywood filmlerinin çarıkçısı" olarak tanınan Kopar, "Biz aile olarak dört kuşaktır Osmanlı çarığı üretiyoruz. Osmanlı dönemi el sanatlarının günümüzde de orijinal şekilde yapılabildiğini öğrenen Harry Potter filmi yapımcıları, bu noktadan hareketle Türk çarığını keşfetti." diye konuştu.

Kopar, Harry Potter ile başlayan sinema sektörüne yönelik çalışmalarının Truva, Yüzüklerin Efendisi serisi, Büyük İskender, Fetih 1453 ve Eragon filmleriyle devam ettiğini anlattı.

Film projeleri için yürüttükleri çalışmaları kısaca özetleyen Kopar, yapımcılardan aldıkları kostüm tasarımlarını Osmanlı'dan kalan geleneksel yöntemlerle ayakkabıya dönüştürdüklerini, hazırladıkları numunelerin onaylanmasının ardından da seri üretime geçtikleri bilgisini paylaştı.

Kopar, aynı anda yüzlerce hatta binlerce ürünün kullanıldığı projelere ait siparişleri tamamlayabilmek için 18 kişilik profesyonel ekiple çalıştıklarını, gerekmesi halinde de personel sayısını iki katına çıkardıklarını söyledi.

- "Amerikalılar, Türkiye'den çarık getirtiyor"

Kopar, tamamen doğal şekilde hazırladıkları ayakkabıların tatlı ve tuzlu suya dayanabilmesi, her iklimde kullanılabilmesi ve maliyetinin de diğer ülkelere kıyasla daha uygun olması dolayısıyla film yapımcıları ve insanlar için cazip hale geldiğini söyledi.

ABD’nin farklı kentlerinde beşinci kez stant açtığını kaydeden Kopar, "Her gelişimde Amerikalıların çarığa ilgisinin daha da arttığını gözlemliyorum. Çarığın hakiki deri olması ve bir spor ayakkabısından bile daha rahat olması, Amerikalıların ilgisini çekiyor. Çarık, ayrıca ayakta kaşıntı, mantar ve romatizma gibi şikayetlere de yol açmıyor. Buradaki standımızdan ürün alan birçok Amerikalı'ya daha sonra Türkiye’den sipariş gönderiyoruz." şeklinde konuştu.

Kopar, sinema projeleri için hazırladıkları tasarımların da farklı müşteri kitlesi olduğunu sözlerine ekledi.

Mehter takımının yanı sıra İzmir Olgunlaşma Enstitüsü tarafından hazırlanan kıyafetlerin açık hava defilesiyle sunulduğu, Dokuz Eylül Üniversitesi Anadolu'dan Esintiler Halk Dans Topluluğu ve Lama Jamal Müzik Grubu'nun her gün sahne aldığı dört günlük festival kapsamında; ahşap oyma sanatçısı Mustafa Toprakkale, ebru sanatçısı Sevim Sürücü, bakır işleme ustası Hasan Var, geleneksel keçe tasarımcısı ve ressam Mükerrem Turhan ile ressamlar Derin Baratka ve Tan Taşpolatoğlu da eserlerini sergileyerek, çalışmaları hakkında meraklıları bilgilendiriyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×