1. Berlin Türk Film Günleri başladı

1. Berlin Türk Film Günleri başladı
11 Kasım 2016 Cuma 16:01

BERLİN (AA) - Bu yıl ilk kez düzenlenen Berlinist-Berlin Türk Film Günleri başladı.

Beyoğlu Belediyesi ve Berlin Eyaleti Çalışma, Kadın ve Uyum Bakanlığının himayesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ve Berlin Yunus Emre Enstitüsünün işbirliğiyle hayata geçirilen Birinci Türk Film Günlerinin açılışı yönetmen Çağan Irmak’ın "Benim adım Feridun" filmiyle yapıldı.

Berlin Türk Film Günleri'nin Festival Direktörü Murat Tosun açılışta yaptığı konuşmada, Kulturbrauerei sinema salonlarında dört gün sürecek etkinlikle Berlin ve İstanbul gibi iki dünya şehrini buluşturan kültür etkinliklerinden biri olmayı hedeflediklerini söyledi.

Tosun, İstanbul’un kalbi Beyoğlu Belediyesinin himayesinde yapılan film günlerini kalıcı hale getirerek yapımcı, oyuncu ve sinemaseverleri bir araya getirmek istediklerini belirterek, ''Bu çerçevede önümüzdeki yıllarda bu platformu daha da geliştirerek Berlin ve Beyoğlu için vazgeçilmez etkinlilerden biri haline getirmek istiyoruz.” dedi.

Berlin Eyaleti Çalışma, Kadın ve Uyum Bakanı Dilek Kolat da Berlin olarak kültürel faaliyetlere sürekli destek verdiklerine dikkati çekerek böyle etkinliklerin Türkiye Almanya dostuluğuna daha fazla katkı yaptığını ifade etti.

Beyoğlu Belediye Başkan Yardımcısı Yasin Balcı da belediye olarak birçok uluslararası projede yer aldıklarını, böyle bir etkinliğe de destek olmaktan dolayı mutlu olduklarını dile getirdi.

Etkinlikte, Türkiye’den Yabancı Film Oscar aday adayı olan Kalandar Soğuğu, Arama Moturu, Annemin Yarası, Kar Korsanları, Firak ve Sarmaşık filmlerinin yanı sıra “Haymatloz”, “Ah Yalan Dünyada”, “Eine Opernreise” ve “Çıldır“ belgesel filmleri de izleyiciyle buluşacak.

Berlinli sinemaseverler, tüm filmleri ücretsiz seyredebilecek.
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×