'Üretim kapasitemiz arttıkça ithal ettiğimiz petrokimya ürünü azalacak'

Petkim, İzmir’deki müşterileriyle biraraya gelerek yeni proje ve hedeflerine ilişkin gelecek projeksiyonunu anlattı. Genel Müdür Sadettin Korkut, Petkim’in piyasa gücünü arttırmaya çalışırken yatırımlara devam ettiklerini söyledi. 2023...

'Üretim kapasitemiz arttıkça ithal ettiğimiz petrokimya ürünü azalacak'
12 Haziran 2014 Perşembe 22:53

Petkim, İzmir’deki müşterileriyle biraraya gelerek yeni proje ve hedeflerine ilişkin gelecek projeksiyonunu anlattı. Genel Müdür Sadettin Korkut, Petkim’in piyasa gücünü arttırmaya çalışırken yatırımlara devam ettiklerini söyledi. 2023 yılı için pazar payını yüzde 40’a çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, “Petkim’in pazar payını yüzde 25’ten 40’a çıkarmak, bugünkü 3,2 milyon tonluk üretim kapasitesini yaklaşık 6 milyon tona çıkarmak demek. Üretim kapasitemiz arttıkça, ithal ettiğimiz petrokimya ürünü azalacak.” dedi.

Türkiye petrokimya sektörünün tek hammadde üreticisi Petkim, İzmir ve çevresindeki sanayicilerle biraraya geldi. Şirketin proje ve hedefleri hakkında bilgi veren Genel Müdür Korkut, İzmir ve çevresinin Petkim’in Ege Bölgesi’ndeki satışları içinde yüzde 22 paya sahip olduğunu, bunu daha da arttırmak istediklerini dile getirdi. Sanayicilerin kısa sürede hammadde kaynağına ulaşmasının önemini bildiklerini ve bu doğrultuda Petkim’i geleceğe taşıyacak yenilikleri hızla hayata geçirdiklerini kaydeden Korkut, “Müşterilerimizin merkezde yer aldığı yeni yapımızda piyasaya duyarlı, rekabetçi fiyat sunabilen, etkin satış ve satış sonrası hizmet sağlayabilen, üretimden gelen gücünü paylaşan ve hepsinden önemlisi müşterisiyle uzun vadeli stratejik işbirliğine dayalı hareket eden bir şirket olarak öne çıkıyoruz. Yani birlikte büyümeye, ortaya çıkacak katma değeri birlikte paylaşmaya davet ediyoruz. 2014 yılı ilk çeyrekte yüzde 4,3 büyüyen Türkiye ekonomisinin vaadettiği gelecek sayesinde, Petkim olarak vade farklarında hem Türk Lirası hem de döviz bazında yüzde 2’ye yakın indirim ve temdit faizlerinde de müşterilerimizin lehine değişiklikler gerçekleştireceğiz. Bu çerçevede de iş ortağımız olan müşterilerimizle uzun ömürlü bir ilişki sağlamak istiyoruz.” diye konuştu.

‘2023'TE YÜZDE 40 PAZAR PAYINA ULAŞMAYI HEDEFLİYORUZ’

Son dönemde birçok yeniliğe imza attıklarını belirten Sadettin Korkut, piyasanın beklentilerini karşılamak adına yeni ürünler geliştirip tanıttıklarını, gelecek dönemde sanayiciler ve bütün sektörel sivil toplum kuruluşlarıyla aynı mesafede olarak, el ele kol kola çalışacaklarını söyledi. Petkim’in 2023 yılı için yüzde 40 pazar payı hedeflediğini kaydeden Korkut, şöyle devam etti: “Petkim’in pazar payını yüzde 25’ten 40’a çıkarmak, bugünkü 3,2 milyon tonluk üretim kapasitesini yaklaşık iki kat arttırarak 6 milyon tona çıkarmak demek. Böyle bir üretim artışını karşılayacak yeni yatırımlar ve mevcut tesislerimizde yapacağımız maksimizasyonlar için hammaddemiz olan naftada güvenilirliğe ihtiyacımız var. Bu çerçevede de Petkim yarımadasında çalışmaları hızla devam eden STAR Rafinerisi, bu yönüyle bizim için hayati önem taşıyor. Geçtiğimiz hafta yaklaşık 3,3 milyar dolarlık kredi finansmanı için dünyadan 23 finans kuruluşuyla imza attığımız STAR Rafinerisi’nin 2017 yılı sonunda devreye girmesiyle lojistik, stok maliyeti ve kalite kayıpları sıfır noktasına ineceği için müthiş bir ivme yakalayabilecek ve yeni yatırımları yapabilmek için kendimizde daha fazla cesaret bulacağız.”

‘ÖNÜMÜZDEKİ YIL SONU DÖRT YATIRIM TAMAMLANACAK’

Petkim’in önümüzdeki yıl sonuna kadar tamamlanacak dört yatırımla daha fazla değer üreten bir yapıya kavuşacağını aktaran Genel Müdür Korkut, “Yıl sonunda bitecek etilen ve PTA fabrikaları kapasite artışı yatırımlarıyla üretim kapasitesini yıllık 3,2 milyon tondan 3,6 milyon tona çıkaracak olan Petkim, gelecek yıl içinde faaliyete geçecek konteyner limanıyla lojistik alanında gelir elde etmeye başlayacak. İlk fazı 2015 yılı içinde üretime başlayacak rüzgar enerji santraliyle de enerji verimliliği ve çeşitliliğini arttıracak. Petkim’de artış gösteren her 1 gramlık üretim, 1 gramlık ithalatın azalması anlamına geliyor. Dolayısıyla biz de mevcut fabrikalarımızda kapasitelerimizi maksimize etmek, ek yatırımlarla kapasitelerimizi arttırmak için sürekli iyileştirme çalışmalarının içindeyiz.” dedi. CİHAN

'Üretim kapasitemiz arttıkça ithal ettiğimiz petrokimya ürünü azalacak'


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×