Ukrayna, IMF'den 3,2 milyar dolarlık ilk yardımı aldı

Uluslararası Para Fonu (IMF) iç karışıklık nedeniyle, Ukrayna’da bozulan makroekonomik istikrar ve ekonomik büyümeye destek için 3,2 milyar dolarlık ilk yardım dilimini verdi.Ukrayna Milli Bankası’ndan yapılan açıklamada; “İlk tranş...

Ukrayna, IMF'den 3,2 milyar dolarlık ilk yardımı aldı
07 Mayıs 2014 Çarşamba 19:48

Uluslararası Para Fonu (IMF) iç karışıklık nedeniyle, Ukrayna’da bozulan makroekonomik istikrar ve ekonomik büyümeye destek için 3,2 milyar dolarlık ilk yardım dilimini verdi.

Ukrayna Milli Bankası’ndan yapılan açıklamada; “İlk tranş planlandığı hacimde Salı günü (6 Mayıs) Ukrayna’ya geldi. Bu ise Ukrayna ile uluslararası finans kurumlarının işbirliği neticesinde gerçekleşti.” denildi.

Milli Banka daha önce yaptığı açıklamalarda ilk dilimin 2 milyar dolarının bütçe açığını kapatmak için kullanılacağını, kalan kısmın ise ulusal rezervlere transfer edileceğini belirtmişti.

Toplamda 17 milyar dolar tutarındaki kredinin ikinci, üçüncü dilimleri ve kalan kısmı, IMF programın iki ayda bir yapacağı performans değerlendirmelerinin sonuçlarına göre verilecek.

1 Mayıs’ta, IMF yönetim kurulu Ukrayna için iki yıllığına 17 milyar dolar tutarında krizle mücadele programını onaylamıştı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×