UİB'in mayıs ihracatı yüzde 10 arttı

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) mayıs ayı ihracat rakamı bir önceki yılın aynı ayına göre yaklaşık yüzde 10 artarak 2 milyar 197 milyon dolar olarak gerçekleşti.Her yıl gerçekleştirdiği ihracat ile Türkiye’nin en önemli birliklerinden...

UİB'in mayıs ihracatı yüzde 10 arttı
02 Haziran 2014 Pazartesi 16:03

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) mayıs ayı ihracat rakamı bir önceki yılın aynı ayına göre yaklaşık yüzde 10 artarak 2 milyar 197 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Her yıl gerçekleştirdiği ihracat ile Türkiye’nin en önemli birliklerinden biri olma özelliğini pekiştiren UİB, mayıs ayında da ihracat artışını sürdürdü. Mayıs ayında ihracatını bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10 oranında artırdıklarını ifade eden UİB Koordinatör Başkanı Orhan Gençoğlu, mayıs ayı ihracatını 2 milyar 197 milyon dolar olarak gerçekleştirdiklerini açıkladı. Yılın ilk 5 aylık dönemindeki ihracatlarının da 10 milyar 83 milyon dolar olduğunu söyleyen Gençoğlu, “Geriye dönük bir yıllık ihracatımız ise 23 milyar 471 milyon dolar seviyesine ulaştı.” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından bu yıl ilk kez hazırlanan ‘Ekonomi ve Dış Ticaret Raporu 2014’ü değerlendiren UİB Koordinatör Başkanı Orhan Gençoğlu, 2014 yılının dış ticarette bir fırsat yılı olmasını beklediklerini ifade ederek, “2014 yılının ilk 5 ayındaki gibi doğru adımlar ile ilerlersek, TİM Başkanımız Sayın Mehmet Büyükekşi’nin de dediği gibi orta vadeli program hedefi olan 166,5 milyar dolarlık ihracatı zorlanmadan gerçekleştirebiliriz.” şeklinde konuştu. Dünyadaki globalleşme eğilimlerine de dikkat çeken Gençoğlu, “Küreselleşen dünyada, dış ticaretin önemi her geçen gün katlanarak artmaktadır. Dış ticaretine önem veren ülkeler, rekabet edebilir konuma gelmiş ve bu sayede de ulusal gelir ve refahını da artırmıştır.” ifadelerini kullandı.

Döviz kurlarında istikrar ve faiz oranlarının döviz kurlarına istikrar getirecek düzeyde olmasını istediklerini belirten Orhan Gençoğlu, “Kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye’deki cari açığa sürekli vurgu yapmaktalar. Faiz oranlarının düşmesi cari açığı tetikliyor gibi görünse de kredi faizlerine yansıyacak bir faiz indirimi yanında üreticinin, ihracatçının düşük faizli kredi ile desteklenmesi uzun vadede ülkemiz ekonomisine katkı sağlayacaktır.” sözlerini kaydetti.

Ülke olarak mevcut cari açığın nedenini dış piyasalara olan bağlılığına dayandıran Gençoğlu, “Ülke olarak, dış piyasalara oldukça bağımlıyız bunun sonucunda yüksek faiz ile ülkemize her şekilde sıcak para olarak nitelendirilen yatırım türünü çekme imkânına sahibiz. Bu nedenle yılın ikinci yarısında yurt dışı piyasalarda herhangi bir politika değişikliği olmaz ise ülkemize sermaye girişinin devam etmesi beklenebilir, bu da döviz kurlarını ve beraberinde enflasyonu aşağı çekebilir.” dedi.

Döviz kurlarının dengeli seyrinin ihracatçılara olumlu etkiler sağlayacağını dile getiren Gençoğlu, “Önümüzdeki dönemde kurların enflasyon artışına paralel seyretmesini ümit ediyoruz.” şeklinde konuştu. Türkiye ihracatının 2023 hedeflerine doğru hızla ilerlediğini ifade eden Gençoğlu, “Türkiye’nin cari açığının kapanması, net döviz girdisi sağlayan sektörlerin ihracatının artmasıyla mümkün olacaktır.” değerlendirmesini yaptı.

OTOMOTİV GAZ KESMİYOR

UİB bünyesinde faaliyet gösteren birliklerden, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Mayıs ayında da hız kesmeyerek geçen yılın aynı döneminde 1 milyar 643 milyon dolar olan ihracatını bu yıl yüzde 11.24 oranında artırarak 1 milyar 828 milyon dolara ulaştı. OİB, geriye dönük 1 yıllık ihracatını ise yüzde 13,79 artırarak 19 milyar 646 milyon dolarlık ihracata imza attı.

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) ihracat artışını istikrarla yükseltmeye devam ediyor. Mayıs ayında ihracatını geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4 oranında artırmayı başaran UTİB, 130.6 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Yılın ilk beş ayındaki ihracatı yüzde 8,6 oranında artan UTİB’in geriye dönük 1 yıllık ihracatı ise 10.47 oranında artarak 1 milyar 402 milyon dolar oldu.

Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB), Mayıs ayı ihracatını bir önceki yılın aynı ayına göre yaklaşık yüzde 20 oranında artırarak 55.4 milyon dolar rakamına ulaştı. Yılın ilk beş ayında 251 milyon dolar ihracat gerçekleştiren Birlik, geriye dönük bir yıllık ihracatını da 2.80 oranında artırarak 536.6 milyon dolar rakamına ulaştı.

Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB), mayıs ayı ihracatında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8.54’lük bir artış sergileyerek, 15 milyon dolar rakamına ulaştı. Yılın ilk beş ayında ihracatını 1,41 oranında artıran UMSMİB’in geriye dönük 1 yıllık ihracatı ise yüzde 8.47 oranında azalarak, 178.2 milyon dolar oldu.

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) mayıs ayında yaklaşık 17’lik artış göstererek 5.6 milyon dolar seviyesine geldi. UYMSİB’in geriye dönük 1 yıllık ihracatı da 6.86 oranında artarak, 102 milyon dolar rakamına ulaştı.

UİB Genel Sekreterliği üzerinden ihracat kaydı yapılan ve “diğer” başlığı altında listelenen sektörlerin toplam ihracatı ise 2014 yılı Mayıs ayında geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 2’lik düşüşle 162.7 milyon dolar olarak gerçekleşti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×