UİB mart ayı ihracatı yüzde 8,5 arttı

Uludağ İhracatçı Birlikleri'nin (UİB) mart ayı ihracatı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,5 oranında artarak 2,2 milyar dolar olarak gerçekleşti.

UİB mart ayı ihracatı yüzde 8,5 arttı
02 Nisan 2014 Çarşamba 20:13

Uludağ İhracatçı Birlikleri'nin (UİB) mart ayı ihracatı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,5 oranında artarak 2,2 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye’nin lokomotif ihracatçı birliklerinden biri olan UİB, mart ayında da ihracat artışını sürdürdü. Mart ayı ihracatını 2.2 milyar dolar olarak gerçekleşti. 1 Ocak- 31 Mart 2014 tarihleri arasındaki 3 aylık ihracat ise yüzde 2 oranında artarak 5.7 milyar dolar seviyesine ulaştı. Geriye dönük bir yıllık ihracat da yüzde 12 oranında artarak 23 milyar dolar seviyesini yakaladı.

OTOMOTİV YİNE ŞAMPİYON

UİB bünyesinde faaliyet gösteren birliklerden olan Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Mart ayında da hız kesmeyerek ihracatını yüzde 12 oranında arttırarak 1.9 milyar dolara çıkardı. Yılın ilk 3 aylık döneminde yaklaşık yüzde 3 oranında ihracat artışı sağlayarak 4,7 milyar dolar rakamına ulaşan OİB, geriye dönük 1 yıllık ihracatını ise yüzde 13 artırarak 19,1 milyar dolarlık ihracata imza attı.

TEKSTİL SEKTÖRÜNDE İSTİKRAR DEVAM EDİYOR

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) ihracat artışını yükseltmeye devam ediyor. Mart ayında ihracatını geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,5 oranında artırmayı başaran UTİB, 127 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. 1 Ocak- 31 Mart dönemini kapsayan ilk çeyrekte ihracatını yükseltmeyi başaran UTİB, bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatını yüzde 8 oranında artırarak 364 milyon dolara ulaştı. UTİB’in geriye dönük 1 yıllık ihracatı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11 oranında artarak 1.4 milyar dolar oldu.

Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB) Mart ayında ihracatını geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 14 oranında artırarak 52 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Yılın ilk 3 aylık döneminde ise 147 milyon dolar ihracat gerçekleştiren Birlik, yıllık ihracatını yaklaşık yüzde 3 oranında artırarak 526 milyon dolar ihracat rakamına ulaştı.

MEYVE SEBZE MAMULLERİ MART AYINDA YÜKSELİŞTE

Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB), Mart ayı ihracatında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2’lik bir artış göstererek, 15.5 milyon dolar ihracat rakamına ulaştı. Yılın ilk 3 aylık döneminde düşüş sergileyen UMSMİB ihracatı yaklaşık 43 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. UMSMİB’in geriye dönük 1 yıllık ihracatı ise yüzde 8 oranında azalarak, 177 milyon dolar oldu.

YAŞ MEYVE SEBZE İHRACATI 5.8 MİLYON

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Mart ayı ise ihracatı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20 oranında azalarak 5 milyon 890 bin dolar olarak gerçekleşti. UYMSİB’in ihracatı yılın ilk çeyreğinde yüzde 29,5 oranında azalarak 13 milyon dolar olarak gerçekleşti. Geriye dönük 1 yıllık ihracatını ise yüzde 6,5 oranında artıran Birlik 102 milyon dolar ihracat rakamına ulaştı.

UİB Genel Sekreterliği üzerinden ihracat kaydı yapılan ve “diğer” başlığı altında listelenen sektörlerin toplam ihracatı ise 2014 yılı Mart ayında, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre 19’luk azalışla 141 milyon dolar olarak gerçekleşti.

UİB Koordinatör Başkanı Orhan Gençoğlu, doların 2,15'in altına inerek Türk Lirası karşısında son üç ayın en düşük seviyesini görmesiyle birlikte son dönemlerde yaşanan siyasi gerginliklerin yerini artık piyasalara ilişkin olumlu bekleyişe bıraktığını ifade etti. Kısa vadede borsada yukarı yönlü, dövizde ise aşağı yönlü hareketlerin beklendiğini ancak ihracatçı için istikrarlı bir kur politikasının her şeyden önce geldiğini vurguladı.

TÜİK tarafından açıklanan 2013 büyüme rakamlarını da değerlendiren Gençoğlu, “2013 yılı büyüme oranının yüzde 4 olduğunu görüyoruz. TİM verilerine göre, geçtiğimiz yıl Türkiye net ihracatımız maalesef büyümeye pozitif katkı verememiştir. Geçtiğimiz yıl elde edilen bu büyüme oranının Türkiye’yi Avrupa’nın zirvesine çıkarması sevindiricidir. Bunun sonucu olarak da Türkiye’nin kişi başı milli gelirinde de yüzde 3’lük artış yaşandı. İhracatta sürdürülebilir artış trendi, ekonomide güven ve istikrardan geçiyor.” diye konuştu.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×