UHKİB'in ihracatı 251 milyon dolara ulaştı

Uludağ Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB), yılın ocak–mayıs döneminde yüzde 8’lik artışla 251 milyon 26 bin dolar ihracat gerçekleştirdi.Birlik, döviz kurlarındaki hareketliliğe rağmen mayıs ayında bir önceki...

UHKİB'in ihracatı 251 milyon dolara ulaştı
06 Haziran 2014 Cuma 16:23

Uludağ Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB), yılın ocak–mayıs döneminde yüzde 8’lik artışla 251 milyon 26 bin dolar ihracat gerçekleştirdi.

Birlik, döviz kurlarındaki hareketliliğe rağmen mayıs ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20’lik ihracat artış sağladı. Mayıs ayında 55.5 milyon dolar ihracata imza atıldı. 2014 yılı için 550 milyon dolar ihracat hedefi belirleyen UHKİB, ocak-mayıs döneminde 251 milyon 26 bin dolara ulaştı.

Uludağ Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Şankaya, mayıs ayında sektör ihracatında yakalanan artış trendine en büyük katkının, Birleşik Krallık, İspanya ve Almanya’ya yapılan ihracattaki artış ile geldiğini belirtti.

'İSTİKRARSIZ KUR İHRACATÇIYA ZARAR VERİYOR'

Hazır giyim sektörünün cari açığı azaltan sektörlerin başında geldiğini ve 2013 yılında 12 milyar dolar dış ticaret fazlası verdiğini belirten Şankaya, son dönemde istikrarsız bir şekilde artan döviz kurlarının ihracatçıya zarar verdiğini vurguladı. Şankaya, “Döviz kurları; 17 milyar USD ile Türkiye'nin en yüksek net ihracat geliri sağlayan ve sağladığı istihdam ile ülkenin bir nevi sosyal sigortası olan hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün ihracatı ve karlılığı için hayati önem taşıyor.” dedi.

Kurlardaki ani artışın mevcut dengeleri bozup birçok firmanın fiyatlandırma konusunda sıkıntıya girmesine neden olduğunu ve bu nedenle; iş çevrelerinin daha istikrarlı ve enflasyon oranında artış gösteren dolar ve euro kuru beklentisi içinde olduklarını dile getirdi. Şankaya, “Bunun yanında döviz kurlarına istikrar getirmek için uygulanan yüzde 9,5’lik politika faiz oranını da yüksek buluyor ve yüksek faizin ülkedeki yatırımın önünde de bir engel teşkil ettiğini düşünüyoruz.” diye konuştu.

TÜRKİYE EN ÇOK FAİZ ÖDEYEN 2. ÜLKE

Şankaya, ihracatçılar için faiz konusunda şunları dile getirdi: “Ülkemiz; son faiz indirimi ile gelişmekte olan ülkeler arasında Brezilya’dan sonra en fazla faiz ödeyen ikinci ülke konumunda. Faiz oranlarının düşmesi cari açığı tetikliyor gibi görünse de kredi faizlerine yansıyacak bir faiz indirimi yanında üreticinin, ihracatçının düşük faizli kredi ile desteklenmesinin uzun vadede ülkemizin ekonomisine katkı sağlayacağı kanaatindeyiz.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×