Turkcell`de Rekor Müşteri Kaybı

Turkcell`in faaliyet raporuna göre, 2013 sonunda 35.2 milyon olan Türkiye`deki abone sayısı 2014 sonunda 34.6 milyona düştü.

Turkcell`de Rekor Müşteri Kaybı
28 Mart 2015 Cumartesi 14:43

Turkcell'de 3.93 milyar TL temettü dağıtımına karar verildi, fakat süren problemler iyimserliği etkiliyor. Ortaklar arasındaki anlaşmazlık nedeniyle, uzun bir süreden sonra SPK'nın müdahalesiyle gerçekleştirilebilen Turkcell umumi kurulunda ortaklar arasındaki var hastalıkların çözülemediğine dair sinyaller, firmaya yönelik beklentilerin olumluya dönmesini engelliyor.

ŞİRKET SORUNLARI

Ana hissedarlardan Alfa'nın 'şirketteki açmazın çözülmediği' yünündeki izahatsının yanı sıra, İdare kademelerinde son devirde yaşanan değişiklikler sonrası yeni yöneticilerin geçireceği adaptasyon süreci de yakın çağa ait iyimserliği sınırlıyor. Ortaklar arasındaki anlaşmazlık sebebiyle umumi kurulu toplanamayan ve 2010 yılından buyana temettü dağıtamayan Turkcell'in dün gerçekleştirilen umumi kurul toplantısında, 2010-2014 dönemlerine ait şekilde yekün 3.93 milyar lira temettünün para ve peşin şekilde dağıtılması kabul edildi.

YÖNETİMDEKİ DEĞİŞİKLİKLER OLUMSUZ ETKİLEDİ

Finans Invest Analisti Melda Ağırdaş, 'Turkcell'in eskisi benzeri aktif bir İdare ile rekabetçi biçimde yönetilen bir yapıya kavuşulması lazım. Ancak yönetimde fazla aşırı katı değişiklikler oldu. Bunun son halkası umumi müdür Süreyya Ciliv'in görevden ayrılmasıydı. Ancak ondan öncelikle de oldukça çok umumi müdür yardımcısı ile orta kademe yönetici değişikleri oldu. Bu da şirketin rekabetçilikte arka kalmasına sebep oldu.

'DEĞİŞİM OLDUKÇA ŞİRKET GERİLEDİ'

Çünkü yeni yöneticiler için bir adaptasyon süreci gerekiyor' dedi ve ekledi: 'Turkcell'de abone kayıpları bir süredir zaten devam ediyordu, 2014 yılında ise rekor abone kaybı yaşandı. Şirketin eski günlerdeki kadar rekabetçi bir yapıda olmadığının sinyallerini alıyoruz. Yönetim kurulu SPK'nın atadığı isimlerden oluşuyor ve ana ortakları temsil eden kimse yok. Dolayısıyla var İdare radikal kararlar almadan yola devam ediyor.'

MÜŞTERİ SAYISI DÜŞTÜ

Turkcell'in etkinlik raporunda yer sektör bilgiye göre, 2014 sonu itibarı ile Türkiye'deki abone sayısı 34.6 milyon oldu. Abone sayısı 2013 sonunda 35.2 milyondu. Turkcell'in dünkü umumi kurul toplantısında, namzet gösterilmediği için yeni İdare kurulu üyelerinin seçimi yapılamadı. Toplantıda firma temel sözleşme değişikliklerine ait Öneri de kabul edilmedi.

GÜNCEL FAİZ ORANLARI İÇİN TIKLAYIN

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×