Toyota, robot Kirobo'nun mini versiyonunu yaptı

Toyota, robot Kirobo'nun mini versiyonunu yaptı
04 Ekim 2016 Salı 13:20

İSTANBUL (AA) - Toyota, uzayda konuşan ilk robot olarak tarihe geçen Kirobo'nun insan avucuna sığacak kadar küçük versiyonunu geliştirdi.

Şirket açıklamasına göre, insanların duygularını anlayan ve onlarla arkadaşlık eden Kirobo Mini, ayakta 34, oturduğunda ise 10 santimetre boyutunda. İçerisindeki kamerayla insanların yüz ifadelerini analiz ederek onların duygularını anlamaya çalışan robot, bu ifadelere göre karşısındaki kişiye insansı tepkiler veriyor. Kendi sesinin tonunu ve hareket tarzını da konuştuğu kişiye göre belirleyen Kirobo Mini, sahipleriyle vakit geçirdikçe onların sevdikleri ve sevmedikleri şeyleri de hatırlıyor.

Kirobo Mini, kompakt boyutları sayesinde her yere kolaylıkla taşınabiliyor ve bluetooth yoluyla akıllı telefonlara bağlanarak kontrol edilebiliyor. İnsanlara bir arkadaş gibi davranmaya programlanan mini robot, onlarla olan gündelik konuşmalarında ellerini ve başını oynatarak konuştuğu kişinin yüzüne bakıyor. Kirobo Mini, gelecek yıldan itibaren Japonya'da 392 dolarlık fiyatıyla satışa sunulacak.

Kirobo Mini'yi insanlara benzer bir etkileşim kuracak şekilde geliştiren Toyota, Kirobo Mini ile insanların hayata ve topluma daha fazla katılacaklarını öngörüyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×