THY, ilk çeyrekte 226 milyon TL net zarar açıkladı

Türk Hava Yolları’nın 2014 yılı 1. çeyrek mali sonuçları açıklandı. Yılın ilk çeyreğinde 5,1 milyar TL'lik gelir elde eden havayolu şirketi, bununla birlikte 226 milyon TL net zarar açıkladı. Türk Hava Yolları’nın 2014 yılı ilk...

THY, ilk çeyrekte 226 milyon TL net zarar açıkladı
10 Mayıs 2014 Cumartesi 14:58

Türk Hava Yolları’nın 2014 yılı 1. çeyrek mali sonuçları açıklandı. Yılın ilk çeyreğinde 5,1 milyar TL'lik gelir elde eden havayolu şirketi, bununla birlikte 226 milyon TL net zarar açıkladı.

Türk Hava Yolları’nın 2014 yılı ilk çeyrek konsolide mali tabloları Borsa İstanbul’a bildirildi. Bir önceki yılın aynı dönemine göre satışlarını yüzde 43 oranında artırarak 5,1 milyar TL'ye çıkaran şirket, buna rağmen zarar açıkladı. Konuyla ilgili olarak THY'den yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Türk Hava Yolları mevsim ve kur etkisi nedeniyle, bütçe öngörüleri ile de paralel olarak, ilk çeyrekte 226 milyon TL net zarar açıklamıştır. Arz Edilen Koltuk Kilometre’deki yüzde 21 artış da birim gelirler üzerinde bir miktar baskı meydana getirmiştir.

Yılın ilk çeyreğinde 12 milyon yolcu taşıyan Türk Hava Yolları’nın yolcu sayısı yüzde 20 artmış olup yolcu doluluk oranı da yüzde 78 olmuştur. Dıştan dışa transfer yolcu sayısının toplam dış hat yolcu içerisindeki payı geçen yılın aynı dönemine göre 6 puan artarak yüzde 46’ya ulaşmıştır. Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği (IATA) tarafından yayınlanan istatistiklere göre aynı dönemde global havacılık sektörü AKK’da yüzde 5,8 ÜYK’da ise yüzde 5,6 oranında büyümüştür.

Türk Hava Yolları bugün itibariyle 45 iç hat, 206 dış hat olmak üzere dünya üzerinde 106 ülkede 248 şehir ve 251 havalimanına uçuş gerçekleştirmektedir. Avrupa’nın en genç filolarından birine sahip olan Türk Hava Yolları’nın filosunda 193 dar gövde, 47 geniş gövde ve 9 kargo olmak üzere toplam 249 uçak bulunmaktadır.

Türk Hava Yolları sahip olduğu coğrafi konum, network ağı, düşük maliyet yapısı gibi tüm rekabet avantajlarını en etkin şekilde kullanmaya devam ederek dünyanın önde gelen havayolu şirketlerinden biri olma hedefi doğrultusunda emin bir şekilde büyümeye devam etmektedir."

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×