THY Başkanı Topçu: Atatürk Havalimanı Kapanacak

THY Başkanı Hamdi Topçu, İstanbul'a yapılan 3'üncü havalimanının uçuşa açılmasıyla Atatürk Havalimanı'nın kapanacağını söyledi.

THY Başkanı Topçu: Atatürk Havalimanı Kapanacak
02 Mart 2015 Pazartesi 10:34

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu (THY) Başkanı Hamdi Topçu, İstanbul'a yapılan 3'üncü havalimanının uçuşa açılmasıyla Atatürk Havalimanı'nın kapanacağını söyledi.

'7 SEFER OLACAK'

Kastamonu Kalkınma Vakfı'nın düzenlediği Ortak Akıl Toplantısı'na gelen THY Yönetim Kurulu Başkanı Topçu, kış sezonunda haftada 4 sefere inen Kastamonu-İstanbul seferlerinin, 28 Mart'tan itibaren haftada 7 güne çıkacağını açıkladı.

'HEDEF 63 MİLYON YOLCU'

Hamdi Topçu, THY şekilde büyümeyi ve uçak seferlerini arttırmayı sürdürdüklerini belirten Topçu, 2015'de 63 milyon yolcu taşımayı hedeflediklerini ve Ordu, Giresun, Hakkari, San Francisco, Abuja, Luanda, Bari, Taipei, Porto ve Manila'ya bu sene uçak seferlerinin başlayacağını söyledi. Şirketin satış gelirlerinin bir önceki yıla nazaran yüzde 28,7 arttığını anlatım etti.

'YÜZDE 80 DOLULUK ARZULUYORUZ'

Topçu, 'Bu yükselişla satış gelirimiz 24 milyar 157 milyon 801 bin liraya ulaştı. Aynı çağda aktif toplamı ise yüzde 24,5'lik yükselişla 31 milyar 875 milyon 607 bin lira oldu. Türk Hava Yolları'nın 2014 sonu sebebiyle 45 iç hat, 219 hariç hat olmak üzere dünya üstünde 108 ülkede 264 havalimanına uçuş gerçekleştiriyor. 2015 yılı sonunda yekün uçak sayımızın 214 dar gövde, 68 geniş beden ve 11 kargo uçağı olmak üzere 293'e ulaşmasını planlarken, yolcu doluluk oranının ise yüzde 80,3 olmasını bekliyoruz.' dedi.

'İKİ HAVALİMANININ AYNI HAVA SAHASINI KULLANMASI ZOR...'

THY Başkanı Topçu, İstanbul'da inşası süren 3'üncü havalimanın Atatürk Havalimanıyla tıpkı hava alanını kullanacağını ve bu halde iki tarafın çalışmasının zor olacağını anlatım ederek şöyle konuştu:

'Atatürk Havalimanı yetersiz gelmeye başladı. Türkiye, 500 milyar dolar dışsatım oluşturan bir merkez olmayı hedefliyor. Böyle bir iddiamız varken, böyle bir havalimanı olması bizim dezavantajımızdır. Yeni havalimanı yapılınca Atatürk Havalimanı kapanacak. Çünkü tıpkı hava sektörü kullanılacak. İki havalimanının tıpkı anda çalışması zordur. Şu anda İstanbul'da yapılacak havalimanı, tüm fazları bittiği taktirde 150 milyon bunun şeklinde bir yolcu taşıyabilecek. Bu da dünyanın en iri havalimanı olma anlamına geliyor. Şu anda dünyada azami yolcu kapasitesi bulunan havalimanı, Atlanta'dır. 90 milyon yolcu taşıyor. İnşallah bunu da geçmiş olacak.'

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×