TESK: Emekli maaşındaki kesintiler kalkmalı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Esnafımızın ayakta kalabilmesi ve faaliyetlerini sürdürebilmesi için bazı öncelikli taleplerinin zaman kaybedilmeden yerine getirilmesi gerekir.

TESK: Emekli maaşındaki kesintiler kalkmalı
23 Mart 2014 Pazar 10:53

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Esnafımızın ayakta kalabilmesi ve faaliyetlerini sürdürebilmesi için bazı öncelikli taleplerinin zaman kaybedilmeden yerine getirilmesi gerekir.” dedi.

Bendevi Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, “Esnaf ve sanatkârlarımızın istihdama sağladıkları katkı küçümsenmeyecek kadar yüksek. Küçük işletmelerin korunması gerektiğine ilişkin AB ilkesi dikkate alınarak, istihdam oluşturmaya yönelik devlet destekleri, özellikle 1-9 işçi çalıştıranlar olarak tabir ettiğimiz işletmeleri kapsayacak biçimde yeniden düzenlenmelidir. En önemlisi kendi nam ve hesabına çalışanlara bağlanan ortalama yaşlılık aylığının, geçinme endekslerine göre yetersiz olması nedeniyle, emekli esnaf ve sanatkârların yaşlılık aylıklarından yapılan yüzde 15’lik Sosyal Güvenlik Destek Primi Kesintisi kaldırılmalıdır.” ifadelerini kullandı.

“EMEKLİ MAAŞLARINDA NORM BİRLİĞİ SAĞLANMALI”

Emekli çalışanlardan söz konusu primin kesilmesindeki amacın iş gücüne katılması beklenen gençlerin önünün açılması olduğunun altını çizen Palandöken, şunları kaydetti:
“Oysa esnaf ve sanatkârlar işçi değil, tersine işverendir. Bir başka ifadeyle, emekli olduğu halde halen çalışmakta olan esnaf ve sanatkârlar, genç iş gücünün önünü kapatmamakta, tersine onlara iş imkânı sağlamaktadırlar. Bu nedenle, emekli esnaf ve sanatkârlardan sosyal güvenlik destek primi almak, gençlere iş imkânı oluşturan bir kesimi ödüllendirilmesi gerekirken adeta cezalandırmaktır. Bu nedenle, sosyal güvenlik destek primi (SGDP) uygulaması kaldırılmalıdır. Yine emekli maaşlarında yaşanan farklılıkların da giderilmesi gerekir. Bir taraftan norm birliği diyoruz, ama emeklilerin maaşlarında halen farklılıklar var. Emekli maaşlarında da mutlaka norm birliği sağlanmalıdır. Birçok esnaf ve sanatkar emekli maaşlarının yetersizliği nedeniyle emekli olduktan sonra da çalışmaya devam etmek zorunda kalıyor. İşçi, memur ve esnaf sanatkarlardan oluşan emeklilerin hepsi ayrı ayrı maaş almakta. Bunlara mutlaka yeni bir düzenleme getirilmelidir.”
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×