Tekstil üreticilerine moda eğitimi

Uludağ Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB), 2 gün süren Drapaj Eğitimi düzenleyerek, üyelerine modadaki yenilikleri ve trendleri uygulamalı olarak görme fırsatı sundu.Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) Konferans Salonu’nda...

Tekstil üreticilerine moda eğitimi
26 Haziran 2014 Perşembe 11:58

Uludağ Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB), 2 gün süren Drapaj Eğitimi düzenleyerek, üyelerine modadaki yenilikleri ve trendleri uygulamalı olarak görme fırsatı sundu.

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) Konferans Salonu’nda gerçekleşen eğitime, UİB’e bağlı ihracatçı firmalar yoğun ilgi gösterdi. İstanbul Moda Akademisi eğitmenlerinden İpek Tohumcu tarafından verilen eğitimde, katılımcılar tarafından tasarlanan modeller, manken üzerinde şekil buldu.

Drapaj tekniğinin en az giyim kadar eski bir konu olduğuna değinen İpek Tohumcu, “İnsanoğlunun korunma ve rahatlık amacıyla örtünme ihtiyacı duyduğu ilk zamanlarda, bu iş için bulunabilecek tek malzeme hayvan derisiydi. İnsanlar hayvan derilerini vücutlarına oturtmak için değişik yollar buldular. Bunun sonucunda da drapaj doğdu. Bu giyim tarzı yüzyıllar boyunca sürdü. Dokuma tezgâhları ile kumaş üretimi dönemi başladığında, Yunan ve Roma kültürleri ilk insanın giyim tarzının çok ötesine giderek, drapajı estetik bir giyim için kullandılar.” dedi.

Drapaj tekniğinin en çok kullanıldığı İngiltere’de III. Henry döneminde son derece gösterişli ve güzel kumaşlar üretildiğini, bu kumaşların, giysilerde metrelerce kullanılması sonucunda bu döneme ‘Drape Yüzyılı’ dendiğini ifade eden Tohumcu, “İngiltere’de dikiş makinesinin bulunuşuyla seri üretim ve standardizasyon ucuz giyinme imkânı sağladığı için çok kolay kabul edildi. Fakat yüksek tabakanın farklı olma arayışı daha değişik bir kalıp çıkarma yöntemini oluşturdu. Pek çok terzi zengin müşterilerinin ölçülerine uygun mankenler edinip, bunlar üzerinde istenilen modelleri çalışarak drapaj işlemini gerçekleştirmeye başladı. Klasik Fransız drapajı olarak bilinen teknik bugüne kadar çok az değişime uğradı. Bu teknik bugün birçok modacı tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.” ifadelerini kullandı. UHKİB eğitimleri, 2 Temmuz’da 'Yurtdışında Markalaşma ve Pazar Araştırması' semineriyle devam edecek.

CİHAN

Tekstil üreticilerine moda eğitimi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×