Teknoloji Bakanı Özlü Japonya'ya gitti

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, "Toplum 5.0 konsepti altında, toplum yararı için bilim ve teknolojinin yönlendirmesini destekliyoruz" dedi

Teknoloji Bakanı Özlü Japonya'ya gitti
02 Ekim 2016 Pazar 14:01

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Toplum 5.0" konsepti altında, toplum yararı için bilim ve teknolojinin yönlendirmesini desteklediklerini belirterek, "Bu bağlamda öncelikle 'Toplum 5.0' kavramının iyi anlaşılması ve başarının sürdürülebilirlik, kapsayıcılık, verimlilik ve şeffaflıktan geçtiğinin bilinmesi gerekiyor." dedi.

Bakan Özlü, Japonya temasları kapsamında, Kyoto Uluslararası Konferans Merkezi'nde "Geleceğin Toplumunun İnşasında Bilim, Teknoloji ve İnovasyonun Rolü" temasıyla düzenlenen, "13. Toplumda Bilim ve Teknoloji Forumu" Bilim ve Teknoloji Bakanları Yuvarlak Masa Toplantısı'na katıldı.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin açılış konuşmasını yaptığı toplantıya iştirak eden ilk Türk bakan olan Özlü, burada yaptığı konuşmada, geleceğin dünyanın yenilikçi beyinleri tarafından şekillendirileceğinin farkında olduklarını ve bakanlık olarak bu çerçevede çalışmaları sürdürdüklerini söyledi.

Özlü, "Toplum 5.0" konsepti altında, toplum yararı için bilim ve teknolojinin yönlendirmesini desteklediklerini belirterek, "Bu bağlamda öncelikle 'Toplum 5.0' kavramının iyi anlaşılması ve başarının sürdürülebilirlik, kapsayıcılık, verimlilik ve şeffaflıktan geçtiğinin bilinmesi gerekiyor." diye konuştu.

TOPLUM BİLİM FUARI

Japonya'da faaliyet gösteren "Toplumda Bilim ve Teknoloji Forumu", bilim ve teknolojinin uygulama alanlarından kaynaklanan sorunların çözümü, bilim ve teknolojideki fırsatlar ve insanlığın karşılaştığı problemlerin bilim ve teknoloji kullanılarak nasıl çözülebileceği konularının tartışıldığı bir ağ mekanizmasını oluşturmayı hedefliyor.

Forum kapsamında, 2004 yılından bu yana her yıl, ülkelerin bilim ve teknoloji bakanları, bakan yardımcıları ya da hükümetlerin bilim başdanışmanlarını bir araya getiren, "Bilim ve Teknoloji Bakanları Yuvarlak Masa Toplantısı" düzenleniyor. Yaklaşık 30 ülkenin bilim ve teknoloji bakanları, her yıl belirlenen tema doğrultusunda bilim ve teknoloji ile ilgili konularda görüş alışverişinde bulunuyor ve birbirilerini bilgilendiriyorlar.

Ev sahibi ülke olarak Japonya'nın bilim ve teknoloji politikasından sorumlu devlet bakanının veya bakan yardımcısının moderatörlüğünde ya da diğer bir ülkenin ilgili bakanının eş başkanlığında yürütülen toplantılarda, katılımcı bakanlar belirlenen temayla ilgili olarak ülkelerindeki durum ve çalışmalar hakkında bilgi veriyor, deneyimlerini ve görüşlerini paylaşıyorlar.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×