S&P'den değişiklik beklenmiyor

- Ekonomistler, S&P'nin yarın yapacağı Türkiye değerlendirmesinde kredi notu ve görünümünün teyit edileceğini öngörüyor - Halk Yatırım Başekonomisti Tokalı: - "Kredi kuruluşunun Türkiye’ye yönelik notunun üç yıldan daha fazla bir süredir aynı seviyede kalmasına ve görünüm notunun negatif olmasına karşın, yarınki açıklamada herhangi bir değişiklik beklemiyorum" - Finansinvest Başekonomisti Kanlı: - "Bundan sonraki süreçte, kredi derecelendirme kuruluşlarının temel odağı yapısal reformların uygulanmasındaki kararlık olacaktır. Demografi, önümüzdeki 10 yılda bizim lehimizdeyken, uzun vadeli potansiyel büyümemizi destekleyecek reformları yapmak şart. Aksi takdirde bu gelecekte çok daha zor olacaktır" - Ünlü Portföy ekonomisti Gönençler: - "Kredi derecelendirme kuruluşlarının açıklamalarının piyasa etkisinin son dönemde oldukça azaldığı görülüyor"

S&P'den değişiklik beklenmiyor
05 Mayıs 2016 Perşembe 13:59


Mevcut kredi notunun "yatırım yapılabilir" seviyenin altında bulunduğu ve içsel güçlü dinamikler düşünüldüğünde, küresel kırılganlıklara karşın not indiriminin pek olası bir seçenek olarak ortada olmadığını ifade eden Tokalı, "Para politikası ve iç politikaya yönelik belirsizlikler, görünümün nötre çekilmesinde engel olarak beliriyor. Bu çerçevede, kuruluşun not ve görünümde değişiklik yapmamasını beklemekle birlikte, yayımlayacağı notta bu risk unsurlarına dikkat çekmesi beklenebilir. Diğer taraftan, güçlü kamu dengeleri ve büyüme görünümü dengeleyici unsurlar olarak altı çizilebilir." diye konuştu.


- "Kredi derecelendirme kuruluşlarının temel odağı yapısal reformların uygulanmasındaki kararlık olacak"


Düşük seyreden emtia fiyatları ve cari açık, kamu maliyesinde disiplinin korunması, reformların hükümet programında vurgulu biçimde yer almasının olumlu gelişmeler olarak ön plana çıktığına dikkati çeken Kanlı, "Diğer taraftan, jeopolitik risklerin devam ediyor olması ve buna yurt içindeki terörist saldırıların eklenmesi, turizm ve ihracat gelirlerindeki düşüş ile cari açıktaki düzelmenin yerini bozulmaya bırakabilecek olması ve enflasyonda son dönemdeki düşüşe karşın hala yüksek ve oynak seyrin devam ediyor olması da olumsuz unsurlar." dedi.

Herkesin buna odaklanması gerektiğini vurgulayan Kanlı, "Zira, demografi önümüzdeki 10 yılda bizim lehimizdeyken, uzun vadeli potansiyel büyümemizi destekleyecek reformları yapmak şart. Aksi takdirde bu gelecekte çok daha zor olacaktır." değerlendirmesini yaptı.


- "Kredi notu ve görünümünde bir değişikliğe gitmesini beklemiyoruz"


Ünlü Portföy ekonomisti Serkan Gönençler de öncelikle kredi derecelendirme kuruluşlarının açıklamalarının piyasa etkisinin son dönemde oldukça azaldığını vurguladı.

Ayrıca para politikasının yeterli ölçüde sıkı duruşa işaret etmediğinin belirtildiğini anlatan Gönençler, şunları kaydetti:


- "Reformların önemli aşamalar alması halinde not ve görünümde değişiklikler yapılabilir"- Türkiye'nin kredi notu


Moody\'s, 9 Nisan 2016'da Türkiye'nin "Baa3" ile "yatırım yapılabilir" seviyedeki kredi notunu ve "negatif" not görünümünü teyit etmişti. Kuruluş, Türkiye'nin kredi notunu Mayıs 2013'te yatırım yapılabilir seviyeye çıkarmış, 2014 başında Türkiye'nin görünümünü negatife çekmişti.

Fitch Rating, 26 Şubat 2016'da Türkiye'nin "BBB-" ile "yatırım yapılabilir" seviyede bulunan kredi notunu ve "durağan" not görünümünü korumuştu.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×