Sigorta acenteleri, STK’larla istişare toplantısı yaptı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Sivil Toplum Kuruluşları İstişare Toplantısı'nda konuşan TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar, sektördeki sorunların çözümü için pastanın büyütülmesi gerektiğin.

Sigorta acenteleri, STK’larla istişare toplantısı yaptı
26 Mart 2014 Çarşamba 11:58

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Sivil Toplum Kuruluşları İstişare Toplantısı'nda konuşan TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar, sektördeki sorunların çözümü için pastanın büyütülmesi gerektiğini vurgularken, hedeflerini belirleyecek sigorta acentelerine her konuda destek vermeye devam edeceklerini bildirdi.

Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkanı Hüseyin Kasap da "Dönem, güçbirliği yapma dönemidir." ifadesini kullandı.
TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Sivil Toplum Kuruluşları İstişareToplantısı, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar, Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Dr. Ahmet Genç, TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkanı Hüseyin Kasap, İcra Komitesi asıl ve yedek üyeleri ile acente sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla TOBB Birlik Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Toplantıda ilgili mevzuata aykırı olarak tasarlanan internet tabanlı yazılım programlarından kaynaklanan rahatsızlıklar ile acentelik sözleşmelerinin sigorta şirketleri tarafından tek taraflı olarak feshedilmesi konusu gündeme geldi. Ayrıca, Karayolları Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası kapsamına manevi tazminat taleplerinin de dahil edilmesi, sigorta şirketleri ile sigorta acenteleri arasında yapılan elektronik işlemlerde statik IP kullanımının sektör geneline yayılması ile portföy mülkiyeti ve çağrı merkezleri kanalıyla gerçekleştirilen sigorta satışlarından kaynaklanan sorunlar ele alındı.
Acente sivil toplum kuruluşları temsilcileri de Acenteler Yönetmeliğine ilişkin görüşlerini ifade etti.

“HEDEF PASTAYI BÜYÜTMEK”

Toplantıda bir konuşma yapan TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar, sigorta acentelerinin ilk defa tam bir birlik ve beraberlik içerisinde yol almak istediklerini gördüğünü ifade ederken, "Sigortacılık sektörünün gelişebilmesi için rekabet olmazsa olmazımızdır. Elbette her sektörde olduğu gibi, sigortacılık sektöründe de pek çok aşılması gereken sorun var. Ancak, mevcut durumlardan yakınmak yerine, şimdi yapılması gereken şey, pastayı nasıl büyütebileceğimizi tartışmak ve çözüm önerilerini masaya yatırmak olmalıdır. Sektördeki pastayı büyütemediğimiz müddetçe, yaşanan bu sorunlar önümüze engel olarak çıkacaktır." dedi.

TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkanı Hüseyin Kasap ise yeni dönem İcra Komitesi'nin çok hızlı bir şekilde çalışmalarına başladığını dile getirerek, "Yapılması gereken çok iş var. Dönem artık güç birliği yapma dönemidir. İşte bu nedenle ülke çapında faaliyet gösteren tüm dernek ve sivil toplum kuruluşlarını bir araya toplama gereği duyduk." dedi.

Kasap, TOBB'un öncülüğünde yapılan Şura'da sektörün sorunlarını hükümete aktarma fırsatı bulduklarını da sözlerine ekledi.

Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Dr. Ahmet Genç de İcra Komitesi Başkanı Hüseyin Kasap'ın ifade ettiği bazı konularda doğrudan destek verebilmelerinin mümkün olduğunu belirterek, "Örneğin, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un yürürlüğe girmesi itibariyle biz de Bireysel Kredilere Bağlı Sözleşme Yönetmeliğinde bazı değişiklikler yapabiliriz. Teminat verilemeyen risklerle alakalı olarak ise, olağandışı risk merkezini ilan ettik. Bizimle doğrudan ilgili olmayan konularda da talep edilirse ilgili mercilere görüş verebiliriz." diye konuştu.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×